V případě Jaderné elektrárny Dukovany zatím vždy vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k provozu na dobu deseti let. ČTK dnes tuto skutečnost sdělila jeho předsedkyně Dana Drábová, přičemž se podle ní se jedná o obvyklou praxi. Ministr průmyslu Jan Mládek na dnešní tiskové konferenci k těžebním limitům uvedl, že podle informací ministerstva není SÚJB připravený prodloužit fungování jaderných bloků v JE Dukovany o dvacet let, nýbrž pouze o deset let. Sdělení předsedkyně Drábové bylo reakcí na toto vyjádření.

images
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Předsedkyně Drábová dnes ČTK řekla: „Státní úřad pro jadernou bezpečnost bude už potřetí vydávat Dukovanům povolení na deset let.“ Také dodala, že je zde možnost, že úřad na konci letošního roku, kdy bude potřebovat nové povolení první z bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, vydá povolení na neomezenou dobu.

Dana Drábová dále podotkla: „Stejně by tam ale byly podmínky, kvůli kterým bychom se k tomu za deset let museli vrátit. Nemůžeme z toho desetiletého intervalu hodnocení ustoupit, protože je to světová praxe.“ Podle předsedkyně je zatím předčasné řešit otázku, jak úřad následně rozhodne v roce 2025.

Na desetileté období SÚJB vydává povolení i pro dva bloky druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Poslední povolení vydal pro první blok v roce 2010 a pro druhý temelínský blok v roce 2012.

Ministr Mládek dnes upozornil i na to, že pokud se neprodlouží povolení pro Jadernou elektrárnu Dukovany, je zde hrozba, že mezi léty 2025 a 2035 nebude k dispozici výkon, který by zastoupil stávající Dukovany. Plánované bloky ještě nebudou v tomto období v provozu. Podle předsedkyně Drábové je možné, že tato skutečnost nastane, nikoliv však z hlediska technického, ale spíše kvůli hledisku vývoje energetiky v Evropě.

Předsedkyně Drábová také uvedla: „Může vzniknout velmi významný tlak, a ta elektrárna skončí svoji politickou životnost, nikoli technickou.“ V případě, že bude politická vůle, je zde podle ní možnost, aby fungovaly Dukovany i nadále. Dana Drábová na závěr dodala: „Stávající čtyři bloky Dukovan budou mít dopracováno mezi lety 2035 a 2040, poté je rozumné počítat s tím, že půjdou „do důchodu.“

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..