Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto, který staví společnosti AREVA a Siemens, bude spuštěn koncem roku 2018. V bloku bude pracovat tlakovodní reaktor typu EPR o instalovaném výkonu 1 600 MWe.

Olkiluoto 3 July 2014 460
Staveniště 3. bloku JE Olkiluoto (zdroj: World Nuclear News)

Výkaz společnosti TVO o průběžných finančních výsledcích za první polovinu roku 2015 uvádí, že harmonogram byl stanoven společnostmi AREVA a Siemens.

Společnost TVO sdělila, že hlavní stavební činnosti na bloku byly téměř dokončeny. Práce na instalaci a svařování potrubí v budově nouzového generátoru pokročily a i nadále pokračují práce na kabeláži. Pokročilo i testování kontrolních a řídicích systémů, dokončena byla první fáze zprovozňování strojovny, oznámila společnost TVO.

Za předpokladu, že třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto skutečně zahájí svůj provoz v roce 2018, skončí projekt s devítiletým zpožděním oproti původnímu harmonogramu. Zahájení komerčního provozu bylo původně naplánováno na duben roku 2009 a následně odloženo na rok 2016.

Původní odhad nákladů na výstavbu třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto činil 3,3 miliard euro (89,2 miliard korun). Nyní jsou náklady odhadovány na 8,5 miliard euro (229,7 miliard korun). Společnost AREVA již vytvořila kvůli ztrátě na svých účtech rezervu na odpisy 2,7 miliard euro (73 miliard korun), uprostřed roku 2014 byly však ztráty společnosti na výstavbě 3,9 miliard euro (105,4 miliard korun).

Oba účastníci chtějí, aby Mezinárodní obchodní komora (International Chamber of Commerce) ve Stockholmu vyřešila, kdo by měl zaplatit překročení rozpočtu. Konsorcium společností AREVA a Siemens požaduje po společnosti TVO 3,5 miliard eur (94,6 miliard korun). Tato částka zahrnuje zpožděné platby od společnosti TVO podle stavební smlouvy ve výši přibližně 70 milionů eur (1,9 miliard korun), asi 700 milionů eur (18,9 miliard korun) jako úrok z prodlení a 120 milionů eur (3,24 miliard korun) jako údajný ušlý zisk. Společnost TVO zase po konsorciu společností AREVA a Siemens požaduje nahrazení ztrát ve výši 2,3 miliardy eur.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..