V sobotu začne v Jaderné elektrárně Temelín pravidelná odstávka prvního výrobního bloku. Během této odstávky bude například vyměněna čtvrtina paliva, zkontrolována chladicí věž a dokončena budou opatření ze zátěžových testů Evropské unie. Blok se podle plánů do provozu navrátí v závěru srpna. Souběhem odstávek obou bloku dodávky elektřiny nebudou ovlivněny. Na druhém bloku zatím pokračuje oprava odvzdušňovací trubičky parogenerátoru. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

temelin
JE Temelín (zdroj: ihned.cz)

Mluvčí Sviták déle uvedl: „Od přenosové soustavy odpojí provozní personál první blok dnes (v pátek) v 21:00. V sobotu se pak rozjedou odstávkové práce. K nejdůležitějším bude patřit kontrola všech 163 palivových souborů a následná výměna čtvrtiny paliva.“ Další dva naplněné kontejnery budou zavezeny do skladu použitého paliva. V současné době je zde umístěno 22 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. Celková kapacita skladu je 152 skladovacích míst.

Během každé odstávky jsou důležitou a pravidelnou činností kontroly bezpečnostních systémů pro chlazení reaktoru. V reakci na události kolem druhého bloku a získaných zkušeností byly do odstávky dodatečně zařazeny i preventivní kontroly všech parogenerátorů. U chladicí věže číslo dva proběhne materiálová kontrola. Odborníci budou pomocí plošin pomalu sjíždět celkem na dvanácti místech uvnitř a vně věže. Při tomto procesu odeberou z různých míst vzorky materiálu. Vyhodnocení vzorků je jedním z podkladů pro určení životnosti nátěru věže.

Odstávka bude energetiky využita i k instalaci dalšího zařízení, které bude likvidovat vodík v budově chránící reaktor. Na druhém bloku elektrárny bylo již toto zařízení nainstalováno. V rámci zátěžových testů Evropské unie po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 musely být zrealizovány více než čtyři desítky opatření. Provedení instalace zařízení k likvidaci vodíku bude závěrečnou tečkou. V posledních letech se v Jaderné elektrárně Temelín rozšířily způsoby chlazení reaktoru, dále byly přidány další nezávislé zdroje výroby elektřiny pro klíčové bezpečnostní systémy, nebo bylo zlepšeno vybavení a zázemí vlastní hasičské jednotky.

Na druhém výrobním bloku dále pokračuje odstávka kvůli opravě vnitřní netěsnosti parogenerátoru. Jako preventivní opatření bylo rozhodnuto o výměně odvzdušňovacích trubiček i u ostatních tří parogenerátorů. Následně budou provedeny těsnostní a tlakové zkoušky. Provoz bloku by měl být obnoven do konce července.

Souběh odstávky obou bloků se nedotkne dodávek elektřiny. Sviták vysvětlit: „Odběratelé elektřiny to vůbec nepocítí, dodávky elektřiny budou zajištěny z jiných zdrojů. Ovlivněny nebudou ani dodávky teplé vody do Týna nad Vltavou. Ohřev vody bude zajištěn pomocí plynové kotelny, která slouží jako záloha právě pro případy, kdy jsou oba bloky mimo provoz.“

Jaderná elektrárna Temelín začala vyrábět elektrickou energii v prosinci 2000. V současné době je v České republice největším zdrojem výroby elektřiny. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V roce 2014 vyrobila elektrárna 14,95 miliardy kilowatthodin elektrické energie, od začátku letošního roku pak 7,638 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..