Nová „ultra čistá“ niklová slitina byla použita na výrobu reaktorové nádoby, o které společnost Rosatom tvrdí, že by mohla mít potenciálně životnost až 120 let.

Rosatom vessel 460
Výroba nové reaktorové nádoby (zdroj: World Nuclear News)

Tlaková nádoba reaktoru je v jaderné elektrárně jedna z nejdůležitějších komponent, která obsahuje aktivní zónu reaktoru. Jsou na ni kladeny vysoké požadavky na odolnost vůči vysoké teplotě, tlaku a záření. Reaktorová nádoba je umístěna nízko v zesíleném středu reaktorové budovy a je jedním z mála hlavních komponentů jaderné elektrárny, který nemůže být vyměněn.

Ruská státní jaderná společnost Rosatom tvrdí, že vyvinula novou „extra odolnou“ tlakovou nádobu reaktoru pro budoucí jaderné reaktory typu VVER-TOI. Díky nově vyvíjené reaktorové nádobě by mohly reaktory VVER-TOI nabídnout životnost až 120 let. Současná řada reaktorů VVER-1200, které se staví v jaderné elektrárně Novovoroněž a Leningrad II mohou pro srovnání nabídnout potenciální životnost až 100 let.

V současné době pokročilé reaktorové designy nabízí standardní životnost 60 let, přičemž se předpokládá, že v průběhu provozu bude životnost těchto reaktorů prodloužena na 80 až 100 let. Toto představuje podstatné zlepšení oproti reaktorům druhé generace, které měly plánovanou životnost 30 až 40 let, přičemž u některých byla prodloužena na 50-60 let.

První z nových rektorových nádob byla vyrobena ze 450 tunového ingotu a vytvarována do bezesvárové skořepiny o průměru 4,5 metrů a výšce 6 metrů. „Vyrobení této reaktorové nádoby dokazuje, že společnost OMZ SpetStal je nyní schopna za podpory institutu Central Research Institute for Machine Building Technology vyrábět reaktorové nádoby požadovaných rozměrů,“ uvedl Alexander Romaškin, úřadující zástupce ředitele pro divizi metalurgie, která spolupracuje s institutem Central Research Institute for Machine Building Technology.

O tom, kde bude využita tato první vyrobená nová reaktorová nádoba, zatím nebylo rozhodnuto. Potenciálně by mohla být využita v nových blocích turecké jaderné elektrárny Akkuyu nebo v nových blocích jaderné elektrárny Kudankulam v Indii, řekl Romaškin. Další bloky typu VVER-TOI jsou naplánovány pro jadernou elektrárnu Kursk II a jadernou elektrárnu Smolensk II, jejichž výstavba by měla začít po roce 2020.

Dalším krokem při produkci nových reaktorových nádob bude vytvořit stejné výrobní možnosti v dceřiné společnosti Rosatomu – firmě Atomenergomaš.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..