Na blogu iDnes.cz vyšel další ze zajímavých článků, tentokrát se věnuje projektu MIR.1200, který byl nabízen v minulém tendru na rozšíření JE Temelín, a snaží se jej přiblížit Novovoroněžskou JE-II. V článku najdete také aktuální fotografie z místa. Celý text najdete zde.

S mezinárodní skupinou novinářů jsem se dostal na staveniště nové části Novovoroněžské jaderné elektrárny. Jde o podobný projekt, který byl nabízen ve zrušeném tendru na rozšíření Temelína. Pojďme si jej trochu přiblížit.

01_NVAES_staveniste_900px
Staveniště dvou nových bloků v novovoroněžské lokalitě v červnu 2015, kdy probíhaly studené testy prvního nového bloku. (Foto autor)

Předně je nutno vysvětlit, co se skrývá za slovem ‚podobný‘ v předchozím odstavci. Žádné dvě elektrárny na světě nejsou zcela totožné a vždy se projevují alespoň drobné změny závisející na volbě lokality a dodavatelů. Navíc se projekt s časem drobně vyvíjí, takže elektrárna postavená nyní se bude lišit od elektrárny podle stejného projektu postavené za deset let. Avšak i tak nám toho Novovoroněžská JE-II může říct mnohé o projektu konsorcia MIR.1200, který byl nabízen v tendru.

Rozšíření tohoto typu ve světě

Novovoroněžská JE-II je stavěna podle projektu AES-2006 a má dva bloky s reaktory typu VVER-1200 V-392M. S tímto typem se budeme stále více setkávat v blízkosti České republiky. Výstavba nyní probíhá po dvou blocích v lokalitách Novovoroněž II a Leningrad II v Ruské federaci, ale je plánována i pro mnohé evropské lokality. Dva bloky rostou v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec a jejich spuštění je plánováno na roky 2018 a 2020. Výstavba dalších dvou v maďarské JE Pakš má začít v roce 2018 a geograficky půjde o nejbližší bloky k hranicím České republiky. Příkladem západní země je Finsko, kde bude probíhat stavba jaderné elektrárny Hanhikivi s jedním blokem typu AES-2006.

Bloky s reaktory VVER-1200 jsou plánovány také v Turecku (celkem čtyři, spouštění po roce 2019), kde již začala stavba pomocných provozů. První smlouvy začínají být podepisovány o stavbě těchto bloků v Egyptě. Po sérii bloků s reaktory VVER-1000 má přejít na dvanáctistovky také Čína a Indie. Reaktor VVER-1200 se jeví favoritem i pro další země, kterými by bylo možno doplnit tento výčet, avšak rozhodnutí má padnout až za několik let, takže je zde neuvádím. I přesto je ale patrné, že půjde o poměrně dost rozšířený typ reaktoru.

Celý článek najdete zde: Novovoroněž II: Jak by mohly vypadat nové bloky v ČR

O autorovi

admin

2 Comments

    Kvalitni clanek, o A1 by autor umel napsat nemene lepsi, ale nevidim relevantni duvod, A1 byla projektovana a stavena v dobe, kdy u nas jezdily Tatraplany, takze, historie ano, ale clanek je velice aktualnim prispevkem 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..