Skupina celkem deseti obcí a německých a rakouských dodavatelů obnovitelné energie plánuje podat žalobu proti schválení státní podpory pro plánovanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C ve Spojeném království, které vydala Evropská komise.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

Energetické podniky Greenpeace Energy, Energieversorgung Filstal, Oekostrom AG a obce Aalen, Bietigheim-Bissingen, Bochum, Mainz, Mühlacker, Schwäbisch Hall a Tübingen oznámily jejich záměr podat žalobu o neplatnosti schválení státní podpory u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Podle jejich vyjádření ze dne 2. července žalobu podají během několika následujících dní.

Skupina, která se označuje jako ‚‚Action Alliance‘‘, tvrdí, že navrhovaná jaderná elektrárna Hinkley Point C s reaktory EPR a další plánované jaderné elektrárny v Evropě mohou ovlivnit ceny německé elektrické energie až o 12% a ‚‚masivně tak narušit hospodářskou soutěž‘‘. Říkají, že schválení plánů Spojeného království podpořit projekt výstavby britské jaderné elektrárny prostřednictvím dlouhodobých cenových záruk známých jako „contracts-for-difference“, se stává precedentem pro budoucí jaderné projekty. Plán schválila v říjnu minulého roku Evropská komise.

Společnosti v alianci uvádějí, že mají právo žalovat, protože jsou ‚‚přímo a jednotlivě ovlivněny‘‘ rozhodnutím Evropské komise o státní podpoře. Prohlašují, že rozvoj evropské jaderné energetiky v takovém měřítku ‚‚má jasně negativní vliv na tržní hodnotu větrné a solární energie v Německu.‘‘

Aliance pověřila institut Energy Brainpool se sídlem v Berlíně vypracovat vlastní studií, která odůvodňuje tyto obavy. Výpočty institutu naznačují, že jaderné elektrárny, které jsou nyní ve fázi plánování v 6 členských státech Evropské Unie ‚‚mohou snížit velkoobchodní ceny elektrické energie v Německu dokonce o 11,8%.‘‘

Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011, se Německo rozhodlo do roku 2022 vyřadit všechny své jaderné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji. Při snaze dosáhnout tohoto cíle se v Německu zvýšilo využívání fosilních paliv a dotace určené k posílení expanze obnovitelných zdrojů vedly k markantnímu zvýšení cen elektřiny.

Skupina tvrdí, že schválení dotací na projekt výstavby britské jaderné elektrárny Evropskou komisí z roku 2014 obsahuje ‚‚četné právní chyby.‘‘

Rakouský úřad Constitutional Service of the Federal Chancellery nedávno prohlásil, že hodlá podat žalobu proti rozhodnutí Evropské komise. Federální kancléř Werner Faymann přitom uvedl, že akce není určena jen k pozastavení podpory výstavby britské jaderné elektrárny, ale také k odrazení investorů v jaderné energetice jako součást rakouské protijaderné politiky. Žaloba však zatím podána nebyla.

Podle plánů má jaderná elektrárna Hinkley Point C obsahovat dva bloky s reaktory typu EPR od francouzské společnosti Areva. Přestože společnost EDF Energy již významně investovala do přípravných činností na budoucím staveništi, musí o tomto projektu ještě udělat finální investiční rozhodnutí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..