Potenciální stavitelé a majitelé prvního malého modulárního reaktoru NuScale potvrdili, že plánují požádat americký regulační úřad o certifikaci designu do konce roku 2016. Žádost o kombinovanou stavební a provozní licenci (COL) bude podán na konci roku 2017 nebo počátkem roku 2018.

nuscale
Řez reaktorem NuScale (zdroj: www.nrc.gov)

Společnosti NuScale Power a Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) nastínily předběžný časový harmonogram pro svoje žádosti jako reakci na výzvu amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) z letošního května. Regulátor si vyžádal informace o plánovacím procesu žadatelů nebo potenciálních žadatelů o licenci pro malý modulární reaktor.

Podle společného písemného návrhu společností NuScale a UAMPS, společnost NuScale má v úmyslu podat žádost o certifikaci designu (design certification application – DCA) pro svoji škálovatelnou elektrárnu s malým modulárním reaktorem nejpozději do 31. prosince 2016. Společnost UAMPS následně plánuje podání žádosti o kombinovanou licenci COL odkazující na design ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 nebo do konce prvního čtvrtletí roku 2018.

Certifikace designu DCA se bude odvolávat na návrh, který se skládá z až 12 reaktorových modulů v jediné reaktorové budově. Kombinovaná licence COL pak bude platit pro jednu elektrárnu obsahující až 12 reaktorových modulů.

Lokalita pro elektrárnu zatím nebyla vybrána, avšak společnost UAMPS je již v počátečním stádiu výběru vhodného místa a vyhodnocuje potenciální lokality ve státě Idaho, a to včetně území v komplexu laboratoří Idaho National Laboratory (INL). Společnost NuScale uvedla, že nyní nemá v úmyslu žádat o „povolení záměru“ (Early Site Permit – ESP), vyhodnocení bezpečnosti konkrétního místa, dopadu na životní prostředí ani o schválení havarijního plánování týkající se navrhované jaderné elektrárny, které se pak může stát součástí kombinované licence COL. „Společnost UAMPS v současné době neplánuje požádat o ESP, ale pokud změní názor, informuje o tom úřad NRC,“ sdělila společnost.

Projekt malého modulárního reaktoru NuScale s integrovanou koncepcí umisťuje aktivní zónu reaktoru, kompenzátor objemu a parogenerátor do jediné uzavřené nádoby. Cirkulace vody v primárním okruhu je zajištěna pomocí gravitace, nikoliv čerpadel. Voda tak bude stoupat skrz aktivní zónu reaktoru a poté klesne přes parogenerátor HCSG (helical coil steam generator), který jak už jeho název napovídá, obsahuje trubky v konfiguraci spirály. S jediným blokem lze generovat až 50 MWe, elektrárna z 12 reaktorovými moduly by tak měla být schopna produkovat až 600 MWe. Každý modul je dlouhý necelých 25 m, má 4,6 m v průměru a váží kolem 450 tun.

Americké ministerstvo energetiky (US Department of Energy – DOE) podporuje rozvoj několika programů malých modulárních reaktorů přes federální iniciativy financování. Společnost NuScale byla vybrána v roce 2013, aby obdržela od ministerstva energetiky finanční prostředky ve výši až 217 milionů dolarů (5,29 miliard korun) na pomoc s náklady na vývoj, licencování a komercializaci reaktoru. Společnost NuScale se již zapojila do předběžné aplikační diskuze s regulačním úřadem NRC.

Návrh reaktoru NuScale je založen na původním konceptu reaktoru, který byl vyvinut na státní univerzitě ve státě Oregon a předán k vytvoření společnosti NuScale v roce 2007. Společnost Fluor Engineering, majoritní vlastník NuScale, k dnešnímu dni investoval do projektu více než 170 milionů dolarů (přes 4,15 miliardy korun).

Regionální agentura UAMPS je správní útvar státu Utah, který poskytuje velkoobchodní prodej elektřiny pro komunitou vlastněné energetické systémy. Zastupuje členy z Utahu, Arizony, Kalifornie, Idaha, Nevady, Nového Mexika, Oregonu a Wyomingu. Agentura je členem programu Western Initiative for Nuclear (WIN) collaboration, který byl zřízen společností NuScale v roce 2013 k průzkumu možností demonstrace a zavádění multi-modulární elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale ve středozápadní části USA do roku 2024. Na základě dohod o spolupráci uzavřených v rámci iniciativy WIN, bude projekt společnosti UAMPS – Carbon Free Power Project – první elektrárnou s malým modulárním reaktorem NuScale. Elektrárna bude provozována společností Energy Northwest.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..