Na staveništi třetího bloku jaderné elektrárny Summer v Severní Karolíně byl umístěn modul, ve kterém bude instalována tlaková nádoba reaktoru. Třetí blok JE Summer je druhým blokem elektrárny, který bude obsahovat reaktor typu AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Mezitím byla na staveniště elektrárny dopravena tlaková nádoba reaktoru.

Summer 3 reactor vessel cavity installation - 460 (SCEG)
Umisťování modulu CA-04 (zdroj: World Nuclear News)

Modul o váze 32 tun s označením CA-04 známý také jako šachta reaktoru byl umístěn na spodní část kontejnmentu třetího bloku jaderné elektrárny Summer dne 29. června, uvedla ve svém prohlášení ze dne 7. června společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G).

Samotný modul je více než 8 metrů vysoký a v průměru měří 6,4 metru. Skládá se celkem z pěti částí, které byly vyrobeny v závodu společnosti MetalTek International, respektive v závodu její divize SMCI v Lakelandu na Floridě. Tyto části pak byly složeny na staveništi elektrárny Summer a celý modul byl následně přesunut na jaderný ostrov, kde byl instalován na své místo. Instalace modulu proběhla za pomocí jednoho z největších jeřábů na světě, který se tyčí do výšky až 170 metrů.

Tento milník konstrukčních prací byl na elektrárně dosažen den poté, co na staveniště dorazila tlaková nádoba reaktoru. Reaktorová nádoba byla na místo výstavby dopravena z přístavu Charleston po železnici.

Společnost SCE&G prohlásila, že jakmile bude modul CA-04 zcela zapouzdřen v betonu, bude do něj spuštěna a upevněna reaktorová nádoba.

Design bloků s reaktory AP1000 využívá modulárních stavebních technik, které umožňují, aby velké strukturální moduly byly vyrobeny v různých závodech, a poté instalovány na staveništi. Takto může probíhat více stavebních činností najednou, čímž se ušetří mnoho času. Modulární řešení také poskytuje výhody v oblasti ekonomiky a kontroly kvality. Podle společnosti Westinghouse moduly vyrobené v továrnách mohou být na staveništi umístěny v rámci plánovaného tříletého stavebního harmonogramu.

V jaderné elektrárně Summer jsou stavěny celkem dva bloky typu AP1000 v blocích číslo dva a tři. Výstavba druhého bloku JE Summer začala odlitím betonu pro základy v březnu 2013. První beton pro třetí blok elektrárny by odlit v listopadu téhož roku. Na druhém bloku JE Summer byl modul CA-04 umístěn již v září 2013. Druhý blok elektrárny má podle plánu vstoupit do provozu v polovině roku 2019, třetí blok bude dokončen na počátku roku 2020.

Další dva bloky s reaktory typu AP1000 jsou stavěny jako třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle v Georgii. Stavební práce na těchto blocích započaly v březnu, respektive v listopadu 2013. Modul CA-04 byl na třetím bloku elektrárny instalován v prosinci roku 2013, zatímco na čtvrtém byl umístěn teprve před měsícem. Oba bloky mají do provozu vstoupit stejně jako v JE Summer v roce 2019, respektive 2020.

Kromě USA se ještě další čtyři bloky AP1000 staví v Číně, dva v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang ). Všechny čtyři čínské bloky AP1000 by měly být funkční do konce roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..