Úterý, 27 října
Shadow

Na prvním bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči začaly práce na odstranění krytu

Dne 28. července začaly práce na odstranění dočasného krytu poškozeného prvního bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Fukushima Daiichi 1 roof panel removal - 460 (Tepco)
Odstraňování prvního panelu krytu (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) oznámila, že její zaměstnanci odstranili za pomocí dálkově ovládaného jeřábu prvních šest panelů krytu. Každý z těchto panelů je sedm metrů široký a 42 metrů dlouhý.

Kryt byl nad blok nainstalován v říjnu roku 2011, aby zabránil rozptýlení radioaktivních materiálů. Nyní má být demontován, aby mohly být z vrcholu reaktorové budovy odstraněny sutiny v rámci příprav na vyjmutí jaderného paliva z bazénu pro použité jaderné palivo.

S přípravami na demontáž krytu začala společnost Tepco již v říjnu roku 2014. V rámci příprav tak byly do krytu mimo jiné vyvrtány díry, skrz které byl na sutiny nanesen postřik, který má potlačit rozptyl radioaktivního prachu. Společnost ještě před demontáží dočasně odstranila jeden z panelů, aby zkontrolovala účinnost postřiku.

Práce na demontáži krytu měly původně začít již v červenci minulého roku. Demontáž ale byla odložena z důvodů problémů se zařízením na řízení proudění vzduchu uvnitř budovy, další odklad pak způsobily technické problémy s jeřábem.

Dokončení demontáže krytu se očekává na konci roku 2016. Společnost Tepco poté na blok nainstaluje zařízení pro nakládání s použitým jaderným palivem a následně bude okolí bloku posíleno pro těžkou techniku, která postaví novou trvalejší verzi krytu. Práce na bloku, které budou potřeba vykonat před vytažením použitého jaderného paliva z bazénu, zaberou podle předpokladů ještě čtyři roky.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..