Dne 28. července začaly práce na odstranění dočasného krytu poškozeného prvního bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Fukushima Daiichi 1 roof panel removal - 460 (Tepco)
Odstraňování prvního panelu krytu (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) oznámila, že její zaměstnanci odstranili za pomocí dálkově ovládaného jeřábu prvních šest panelů krytu. Každý z těchto panelů je sedm metrů široký a 42 metrů dlouhý.

Kryt byl nad blok nainstalován v říjnu roku 2011, aby zabránil rozptýlení radioaktivních materiálů. Nyní má být demontován, aby mohly být z vrcholu reaktorové budovy odstraněny sutiny v rámci příprav na vyjmutí jaderného paliva z bazénu pro použité jaderné palivo.

S přípravami na demontáž krytu začala společnost Tepco již v říjnu roku 2014. V rámci příprav tak byly do krytu mimo jiné vyvrtány díry, skrz které byl na sutiny nanesen postřik, který má potlačit rozptyl radioaktivního prachu. Společnost ještě před demontáží dočasně odstranila jeden z panelů, aby zkontrolovala účinnost postřiku.

Práce na demontáži krytu měly původně začít již v červenci minulého roku. Demontáž ale byla odložena z důvodů problémů se zařízením na řízení proudění vzduchu uvnitř budovy, další odklad pak způsobily technické problémy s jeřábem.

Dokončení demontáže krytu se očekává na konci roku 2016. Společnost Tepco poté na blok nainstaluje zařízení pro nakládání s použitým jaderným palivem a následně bude okolí bloku posíleno pro těžkou techniku, která postaví novou trvalejší verzi krytu. Práce na bloku, které budou potřeba vykonat před vytažením použitého jaderného paliva z bazénu, zaberou podle předpokladů ještě čtyři roky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..