Sobota, 31 října
Shadow

Na konferenci pořádané Platts zaznívala kritika myšlenky dalších dodavatelů paliva pro VVER

 

Dodávky alternativních dodavatelů jaderného paliva pro reaktory evropských jaderných elektráren, vyrobených podle ruských (sovětských) projektů, neodpovídají účelu z celé řady příčin, zejména pokud jde o ekonomické aspekty a otázky bezpečnosti, konstatují účastníci kulatého stolu, který proběhl v rámci 10. evropské konference Platts o jaderné energetice v Bruselu.

_11S0579
Obalové soubory, v nichž je do České republiky dopravováno palivo pro dukovanské bloky s reaktory VVER-440 z ruského Elektrostalu. (Zdroj: ČEZ)

Dříve se předpokládalo, že evropské společnosti využívající jaderné elektrárny s reaktory ruské výroby VVER musí mít minimálně dva dodavatele jaderného paliva. Takové schéma podporuje americký výrobce jaderného paliva společnost Westinghouse. Dříve mezinárodní experti několikrát sdělili, že taková pozice neodpovídá svobodným a spravedlivým tržním vztahům. Účastníci kulatého stolu tuto myšlenku podrobili kritice.

„Mohou vzniknout ekonomická rizika,“ sdělil Christopher Granville, jeden ze zakladatelů analytické služby Trusted Sources. Jde o to, že odběratelé mají zájem o vysoce kvalitní a osvědčené palivo a spolehlivého dodavatele. Navíc nejsou záruky, že druhý výrobce, budoucí „smluvní dodavatel“, také předloží výhodné podmínky a dodá palivo odpovídající kvality.

Kromě toho, jak vyšlo najevo během kulatého stolu, při použití paliva jiné výroby v reaktorech ruské (sovětské) výroby mohou vzniknout rizika z hlediska dodržování dohod v oblasti jadrné bezpečnosti.

Představitelka agentury pro dodávky Evropského společenství pro jadernou energii (Euratom) Ute Blohm-Hieber, která na akci vystoupila, řekla, že Euratom ze svého úhlu pohledu nepožaduje povinnost mít dva a více dodavatelů paliva. „Tuto otázku musí řešit sami provozovatelé elektráren,“ prohlásila.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..