Výstavba druhého bloku typu AP1000 jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) dosáhla dalšího milníku. Dne 6. června zde byla nainstalována kopule kontejnmentu.

Sanmen 2 dome installation - 460 (CNEC)
Operace instalace kopule kontejnmentu (zdroj: World Nuclear News)

Během dvouhodinové operace byla kopule kontejnmentu vyzdvižena jeřábem a usazena na své místo na čtvrtém prstenci budovy kontejnmentu. Kopule měří v průměru zhruba 40 metrů, vysoká je 11,5 metrů a váží okolo 655 tun. Usazení této konstrukce značí konec hlavních stavebních prací na jaderném ostrově druhého bloku této elektrárny, uvedla společnost State Nuclear Power Technology Corporation.

Kontejnment u bloků AP1000 má podobu volně stojící ocelové konstrukce s vysokou integritou a s tloušťkou stěny téměř 4,5 centimetru. Na průměr měří tato „nádoba“ 39,6 metrů. Kontejnment je složený z prstencových sekcí a kopule. Tyto součásti jsou složené z prefabrikovaných ocelových plátů vyrobených v továrně mimo lokalitu stavěné elektrárny. Odtud jsou posléze dopraveny na staveniště, sestaveny a umístěny na své místo za pomocí vysoce výkonných jeřábů.

V jaderné elektrárně San-men se nyní staví dva bloky typu AP1000, přičemž další dva bloky stejného typu jsou stavěny v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men, jehož výstavba začala v dubnu 2009, se stane prvním blokem typu AP1000 v provozu. První beton pro druhý blok této elektrárny byl odlit v prosinci roku 2009. Všechny čtyři čínské bloky typu AP1000 budou podle plánu dokončeny do roku 2016.

V červnu společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), která elektrárnu staví, oznámila, že dne 15. června umístil jeřáb na své místo druhý parogenerátor o délce 24 metrů, průměru 5,5 metru a hmotnosti 640 tun. První parogenerátor byl do bloku nainstalován na konci dubna.

Další čtyři bloky AP1000 se v současné době staví ve Spojených státech amerických. Dva bloky rostou v jaderné elektrárně Vogtle a další dva v jaderné elektrárně Summer. Další tři bloky AP1000 jsou navrhovány pro britskou jadernou elektrárnu Moorside.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..