První ze dvou parogenerátorů byl instalován do druhého bloku typu AP1000 jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang), která se staví v čínské provincii Šan-tun (pinyin: Shandong).

Haiyang 2 steam generator - 460 (SNPTC)
Time-lapse foto umisťování parogenerátoru (zdroj: World Nuclear News)

Korporace State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) oznámila, že parogenerátor – měřící na délku 24 metrů, v průměru 5,5 metru a vážící 625 tun – byl pomocí jeřábu instalován na své místo dne 6. července. Celá operace trvala čtyři hodiny.

Oba parogenerátory pro druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang byly na staveniště dodány v březnu letošního roku společností Shanghai Nuclear Electric Power Company.

Kromě dvou bloků s reaktory AP1000 od firmy Westinghouse, které se staví v jaderné elektrárně Chaj-jang, se budují je další dva bloky stejného typu v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang). Očekává se, že první blok JE San-men bude prvním blokem s reaktorem AP1000 v provozu. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánu spuštěny do roku 2016.

V dubnu 2007 podepsala společnost Westinghouse kontrakt v hodnotě 350 milionů dolarů (8,61 miliard korun) s jihokorejskou společností Doosan Heavy Industries na dvě tlakové nádoby a čtyři parogenerátory pro první bloky jaderných elektráren San-men a Chaj-jang. Tlakové nádoby pro další dva bloky byly vyrobeny čínskými výrobci: společností China First Heavy Industries pro druhý blok jaderné elektrárny San-men a společností Shanghai Electric pro druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang. Parogenerátory pro druhé bloky JE San-men a JE Chaj-jang měly být vyrobeny společnostmi Harbin Power Equipment Company a Shanghai Electric, kontrakt na výrobu parogenerátorů pro druhý blok JE San-men byl však nakonec v roce 2011 přenechán španělské společnosti ENSA.

Další čtyři reaktory typu AP1000 jsou v současné době budovány ve Spojených státech amerických – dva bloky v JE Vogtle a dva bloky v JE Summer. Tři další bloky AP1000 jsou navrhovány pro jadernou elektrárnu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..