Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dne 13. června dokončila posouzení provozní bezpečnosti japonské jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa.

kashiwazaki07300x200
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: IAEA.org)

OSART (Operational Safety Review Team) – tým z agentury MAAE na posuzování provozní bezpečnosti jaderných elektráren – byl poslán na jadernou elektrárnu Kashiwazaki-Kariwa o sedmi blocích společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) nacházející se v prefektuře Niigata na žádost japonské vlády. Mise OSART mají za úkol zlepšit provozní bezpečnost jaderných elektráren objektivním posouzením bezpečnostních opatření a navrhnutím různých zlepšení kdekoliv je třeba. K posuzování používají odborníci bezpečnostní standardy agentury MAAE.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nebyla dotčena zemětřesením ani následnými cunami, které poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Reaktory elektrárny ale předtím byly odstaveny na dobou dvou až tří let, kvůli zemětřesení v Niigata-Chuetsu v roce 2007. To tehdy poškodilo elektrárnu, samotné reaktory však poškozeny nebyly. Během této dlouhé odstávky byly v elektrárně provedeny práce na zlepšení její odolnosti vůči vlivům zemětřesení. Stejně jako všechny japonské jaderné bloky zůstaly i ty v jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči odstaveny.

Inspekce jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která začala 29. června, se zaměřila na bezpečnostní opatření, která jsou zavedena bez ohledu na to, zda je či není elektrárna v provozu. Posouzení se tak týkalo oblastí jako je vedení a řízení elektrárny, výcvik personálu, probíhající operace, radiační ochrana, technická podpora, provozní zkušenosti, havarijní připravenost a zvládaní případné závažné havárie.

Tým OSART, který se skládá z deseti mezinárodních expertů, během své mise zaznamenal řadu osvědčených postupů a vydal několik doporučení, která mají za úkol posílit některá bezpečnostní opatření.

Tým expertů uvedl, že po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byla na této elektrárně implementována řada komplexních a robustních opatření proti závažným haváriím. Elektrárna provádí dostatečné množství havarijních cvičení, navíc se zdejším pracovníkům podařilo snížit riziko požáru kontrolou všech hořlavých materiálů, dodal tým odborníků.

Nicméně odborníci z MAAE našli v elektrárně několik oblastí, ve kterých by mohla být provozní bezpečnost vylepšena. Mezi navrhnutá vylepšení například patří integrace systémů shromažďujících provozní zkušenosti, díky kterým by nashromážděné informace mohly být lépe využity. Odborníci také navrhly, aby havarijní pokyny zahrnovaly všechny okolnosti v elektrárně, včetně potenciálních nehod v bazénech s použitým jaderným palivem. „Všechny krizové plány elektrárny by měly být plně začleněny a zdokumentovány tak, aby byly jasné a snadno aplikovatelné,“ uvedli.

Odborníci z MAAE předali společnosti Tepco předběžnou zprávu s nálezy. Finální zpráva bude společnosti Tepco a japonskému ministerstvu ekonomiky předložena během následujících tří měsíců.

Společnost Tepco zažádala o restart šestého a sedmého bloku jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa. Pokročilé varné reaktory (AWBR) v těchto blocích byly dokončeny na konci devadesátých let. Firma předložila informace o bezpečnostních vylepšeních a úpravách, které na elektrárně provedla, regulačnímu úřadu NRA. Společnost Tepco tvrdí, že bloky tak splnily všechny nové bezpečnostní požadavky pro obnovení činnosti. Přestože úpravy a vylepšení byly provedeny i na dalších blocích elektrárny, společnost se nyní soustředí pouze na obnovení činnosti bloků 6 a 7. Kromě obnovení činnosti těchto bloků se firma v současné době potýká i s likvidačními pracemi na havarované jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..