Poté, co byl finský výzkumný reaktor FiR 1 ve městě Espoo centrem vzdělávání a výzkumu po více než pět desetiletí, bude v příštím roce natrvalo odstaven. Pokračování provozu je „ztrátové“, oznámilo finské Technologické výzkumné centrum (Technical Research Centre, VTT).

reactor-1-1
Reaktor typu TRIGA (zdroj: www.corvallisadvocate.com)

Reaktor typu TRIGA o výkonu 250 kW, který Finsko zakoupilo od Spojených států amerických, byl spuštěn v roce 1962 na poloostrově Otaniemi. Původně byl reaktor FiR 1 navrhnut pro výzkum a vzdělání, v 90. letech byl však upraven k výrobě izotopů a pro účely radioterapie.

Radioterapie skončily na reaktoru v lednu roku 2012, kdy společnost, která je zajišťovala, zkrachovala. Od té doby byl reaktor využit jen minimálně.

V únoru 2015 získalo centrum VTT od finského ministerstva zaměstnanosti a hospodářství (Ministry of Employment and the Economy) souhlas k posouzení vlivu odstavení reaktoru a jeho následné demontáže na životní prostředí. Reaktor ukončí svůj provoz ještě před plánovanou letní odstávkou. Centrum VTT očekává, že požádá o povolení k odstavení reaktoru v roce 2016.

Technologické výzkumné centrum sdělilo, že demontáž reaktoru může začít, jakmile bude odstraněno vyhořelé jaderné palivo. Primární scénář pro likvidaci jaderného paliva je jeho zaslání zpět do ústavu Idaho National Laboratory ve Spojených státech amerických, kam byly již dříve zaslány podobné dodávky jaderného paliva z výzkumných reaktorů z několika zemí.

Reaktor FiR 1 je jediným finským výzkumným reaktorem v provozu, a také má být prvním odstaveným reaktorem v zemi. Nicméně centrum VTT uvedlo, že několik reaktorů typu TRIGA již bylo odstaveno v Dánsku a Německu a že tak bude čerpat z dosavadních zkušeností při odstavování reaktoru tohoto typu. Odstavení výzkumného reaktoru také pomůže při přípravě k odstavení finských jaderných elektráren.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..