Kazašská společnost KazAtomProm těžící uran podepsala kontrakt s indickým státním úřadem pro atomovou energii (Department of Atomic Energy – DAE) na dodávku 5 000 tun uranu během následujících čtyř let.

kazakh yellowcake 460
Koncentrát oxidu uranu – tzv. žlutý koláč (zdroj: World Nuclear News)

Kontrakt byl podepsán výkonným ředitelem společnosti KazAtomProm Askarem Zhumagaliyevem a vedoucím úřadu DAE Anilem Shrivastavem během setkání kazašského prezidenta Nursultana Nazarbayeva a indického premiéra Narendra Modiho v Astaně dne 7. července.

Ve svém prohlášení společnost KazAtomProm uvedla, že kontrakt bude platný až do konce roku 2019. Do této doby bude dodáno 5 000 tun přírodního uranu do Indie. Společnost dále uvedla, že v souladu s podmínkami dohody, bude hodnota uranu „záviset na tržních mechanismech“.

Vláda Indie a Kazachstánu v dubnu 2011 podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie. Dohoda následovala memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) podepsané oběma zeměmi v roce 2009. Memorandum stanovuje Kazachstánu dodávat uran do Indie a rovněž vyjadřuje zájem Kazachstánu na možných jaderných projektech založených na indických návrzích tlakovodního reaktoru, ve kterých je moderátorem těžká voda.

Podle společnosti KazAtomProm byla v letech 2011 až 2014 smlouva na dodávky uranu uzavřena s korporací Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL). Platnost této smlouvy skončila v prosinci 2014.

Indie má v současné době v provozu 21 jaderných bloků a dalších 6 reaktorů, mezi nimiž je i rychlý množivý reaktor, se staví. Navíc země plánuje výstavbu dalších více než 35 jaderných reaktorů. Indie má však pouze malé vlastní zásoby uranu.

Kazachstán má na druhou stranu 15 % světových zdrojů uranu a v roce 2009 se stal vedoucí zemí v jeho produkci. Země je domovem rychlého reaktoru typu BN-350 ve městě Aktau. Tento reaktor byl postaven pod ruským dozorem a pracoval 27 let do svého odstavení v roce 1999.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..