Dne 29. června podepsala Kanada a Velká Británie memorandum o porozumění týkající se posílení spolupráce v oblasti jaderného energetického sektoru.

Canada-UK - June 2015 - 460 (Canada House)
Podepsání memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Memorandum mezi kanadských ministerstvem přírodních zdrojů a britským ministerstvem energetiky a klimatických změn bylo podepsáno vrchním kanadským komisařem pro Velkou Británii, Gordonem Campbellem a ředitelkou divize jaderného rozvoje britského ministerstva energetiky a klimatických změn Lee McDonoughovou.

Memorandum navazuje na závazek těchto zemí na zvýšení spolupráce v oblasti jaderné energetiky, který byl aktualizován v roce 2014 společnou deklarací premiérů obou zemí. Memorandum má podpořit a usnadnit užší spolupráci mezi vládními agenturami, regulačními orgány, univerzitami a finančními institucemi.

Konkrétně memorandum vyzývá k posílení spolupráce v průběhu celého palivového cyklu včetně: dodávek uranu; návrhu, výstavby, provozování a vyřazování z provozu jaderných reaktorů; přizpůsobení reaktorových designů k využívání alternativních a pokročilých palivových cyklů, které by podpořily bezpečné a řádné nakládání s vyhořelým palivem; rozvoj schopností personálu prostřednictvím spolupráce mezi akademickými institucemi, dodavateli a provozovateli; a společné stanovení výzkumných a vývojových priorit.

V prohlášení kanadské ministerstvo přírodních zdrojů uvedlo: „Memorandum poskytne benefity široké škále stran zúčastněných v jaderné energetice včetně středně velkých společností, a to jak v Kanadě, tak ve Spojeném království. Společnosti a organizace tak budou profitovat z navázání průmyslových vztahů a posílení spolupráce mezi laboratořemi a univerzitními výzkumnými systémy.“

Ministerstvo dále dodalo: „Memorandum také podpoří již probíhající práce na studiích proveditelnosti spojených s likvidací plutonia ve Velké Británii, a poskytne rámec pro posouzení vývoje jaderné energetiky založené na alternativních jaderných palivech.“

Podepsání memoranda mezi jinými přivítala i společnost Candu Energy, dceřiná společnost firmy SNC-Lavalin. Ta v Británii 29. června podala návrh na svoje technologie CANMOX, které by opětovně využily britské plutonium a pomohly obnovit zásoby uranu. Návrh byl představen britskému jadernému dodavatelskému řetězci na meetingu pořádaném organizací Organization of Canadian Nuclear Suppliers in London.

Ve svém prohlášení společnost Candu Energy uvedla, že podepsaní memoranda o porozumění „stanovuje prostředky a nutné procesy, díky kterým může být takovýto projekt přijat.“

„Toto memorandum o porozumění povzbuzuje společný výzkum a vývoj, spolupráci regulačních orgánů, transfer technologií a investice do britského jaderného sektoru, který má potenciál poskytnou britským spotřebitelům velký zdroj elektrické energie,“ uvedl generální ředitel a prezident společnosti Candu Energy Preston Swafford.

Návrh společnosti Candu se zaměřuje na nasazení reaktorů Enhanced Candu 6 (EC6) a s ním spojených zařízení ve velké Británii. Společný výzkum Kanady a Činy již demonstroval schopnosti těchto těžkou vodou chlazených i moderovaných reaktorů, které využívají alternativní jaderná paliva a recyklovaná paliva MOX. Reaktory EC6 jsou dalším evolučním krokem reaktorů Candu 6.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..