Podle nejnovější patnáctileté energetické koncepce Jižní Koreje, kterou zdejší vláda dnes zveřejnila, mají být postaveny další dva jaderné bloky. Koncepce navíc upouští od plánů na výstavbu čtyř bloků uhelných elektráren.

korea-nuclear-shutdown-energy.si
JE Kori (zdroj: rt.com)

Jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky zveřejnilo již 7. energetickou koncepci, která má platit do roku 2029. Předchozí energetická koncepce měla platit do roku 2027.

Dokument předpokládá během následujících patnácti let zvýšení jihokorejské poptávky po elektrické energii ročně o zhruba 2,2 %. V roce 2029 by tak jihokorejská roční spotřeba mohla dosáhnout 657 TWh. Koncepce navíc očekává, že špičkové odběry se v roce 2029 navýší ze současných zhruba 80 GWe na 112 GWe. Plán má však za cíl snížit spotřebu elektrické energie v zemi o 14,3 % a špičkové odběry o 12 % od očekávaných hodnot v roce 2029.

Aktualizovaná energetická koncepce navíc počítá i s výstavbou dvou dalších jaderných bloků, které v předchozím plánu nefigurovaly.

V současné době provozuje Jižní Korea 24 jaderných reaktorů, přičemž dalších deset se buď staví, nebo se plánují. První blok jaderné elektrárny Kori má být roce 2017 vyřazen z provozu, takže v roce 2029 bude země pravděpodobně provozovat 35 jaderných reaktorů. Podíl jádra na energetickém mixu země dosahoval v roce 2014 22,4 %. Do roku 2029 by měl tento podíl vzrůst na 28,2 %. Podle předchozího plánu se měla jaderná energetika podílet na energetickém mixu země v roce 2027 z 27,4 %.

Nejnovější koncepce má také za cíl snížit emise skleníkových plynů o 37 % oproti předpokládaným hodnotám v roce 2030, což je v souladu s klimatickými cíli, které vláda oznámila minulý měsíc.

V zájmu dosažení těchto cílů bylo navrženo zrušení plánů na výstavbu 4 bloků uhelných elektráren, se kterými počítala předchozí koncepce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..