Vláda Jihoafrické republiky má v úmyslu zahájit proces zadávání veřejných zakázek na nové jaderné projekty ještě tento měsíc, uvedla v odpovědi na parlamentní otázky ministryně energetiky Tina Joemat-Petterson.

706x410q70Rebecca-on-Tina-Joemat-Pettersson
Ministryně energetiky Tina Joemat-Petterson (zdroj: www.dailymaverick.co.za)

Ministryně Joemat-Petterson odpovídala na dotaz opozičního ministra energetiky Gordona Mackaye, který zpochybnil stupeň transparentnosti průběhu procesu zadávání veřejných zakázek. Proces popsal jako „patrně nerozvinutý“ a v prohlášení uvedl, že by požadoval, aby bylo dodrženo ze strany ministryně energetiky „úplně zpřístupnění a zveřejnění procesu zadávání veřejných zakázek.“

Ministryně energetiky Joemat-Petterson již dříve sdělila, že proces zadávání veřejných zakázek by mohl začít během druhého čtvrtletí tohoto finančního roku. Očekává se, že strategičtí partneři budou vybráni v dubnu 2016, tedy do konce tohoto finančního roku.

Jihoafrická republika plánuje postavit nové jaderné bloky o celkovém výkonu 9600 MWe, přičemž první z nich chce spustit v roce 2023. Za tímto účelem pořádala země jednání a workshopy s potenciálními prodejci reaktorů z mnoha zemí.

Opoziční strana – Demokratická aliance – ministra Mackaye vyjádřila obavy týkající se podpisu mezivládní dohody o jaderném partnerství a spolupráci mezi Jihoafrickou Republikou a Ruskem v září 2014. Tyto obavy podpořilo i mediální tvrzení o nevhodném chování prezidenta Jacoba Zumy, což ale prezident hned následně popřel.

Začátkem tohoto roku prezident Zuma ve svém státním výročním projevu uvedl, že by se mělo usilovat o dodávky nových jaderný bloků pro Jihoafrickou republiku z Číny, Francie, Ruska, Jižní Koreji a USA. Se všemi pěti zeměmi jsou již podepsány mezivládní dohody.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..