Dne 15. července podepsala agentura Japan Atomic Energy Agency (JAEA) spolu se společnostmi Hitachi-GE Nuclear Energy Ltd a Sugino Machine Limited dohodu o společném výzkumu v oblasti vývoje laserových technologií určených pro likvidační práce na jaderných reaktorech. V rámci dohody se tyto tři organizace zavazují k aplikaci svých vzájemně se doplňujících zkušeností na vývoj nové technologie laserového řezání, která by uvnitř reaktorů zvládla řezat i tlusté ocelové pláty. Hlavním cílem vývoje je aplikace této technologie při pracích na vytahování trosek paliva z poškozených reaktorů jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

laser-cutting
Ilustrační obrázek (zdroj: lerablog.org)

Agentura JAEA již zkoumala možnosti nasazení dálkově ovládaných robotů, kteří jsou vybaveni řezacími lasery, jenž v podvodním prostředí umožňují řezání ocelových plátů do tloušťky až 150 mm, při vyřazovacích pracích na pokročilém tepelném reaktoru (ATR – Advanced Thermal Reactor) v jaderné elektrárně Fugen o výkonu 165 MWe, který byl trvale odstaven v roce 2003. Tito roboti mohou být nasazeni ve stísněných prostorách, přičemž řezání laserovým paprskem snižuje množství sekundárních odpadů.

Na základě výsledků z jaderné elektrárny Fugen a s cílem aplikovat tuto technologii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči agentura JAEA uvedla, že již začala experiment, ve kterém zkoumá možnosti použití laseru v prostředí s kousky kovů a keramiky, které mají představovat úlomky jaderného paliva.

Společnost Hitachi-GE má zkušenosti s výstavbou a provozem varných reaktoru (BWR) a pokročilých varných reaktorů (ABWR). Zároveň vyvíjí technologie pro likvidaci a dekontaminaci havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Firma Sugino Machine je dodavatelem technologií řezání vodním paprskem, a zároveň vyvíjí a vyrábí zařízení pro údržbu jaderných reaktorů. Společnost také pracuje na dálkově řízených přístrojích, které mohou být provozovány v prostředí s vysokou radioaktivitou.

Hlavním cílem společného výzkumu je vyvinout dálkově řízeného robota, který by byl schopný operovat ve stísněných prostorách, řezat tlusté ocelové pláty a vyjmout zbytky jaderného paliva. Při vývoji plánují využití výzkumného centra Naraha Remote Technology Development Centre, které v současné době staví agentura JAEA v prefektuře Fukušima, přičemž dokončeno má být v roce 2016. Organizace by zde chtěly prokázat vhodnost nasazení této technologie při likvidačních pracích na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Dohoda má platnost do konce března 2017.

Obnovení prací na demontáži krytu reaktoru

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) uvedla, že pokud to počasí dovolí, tak budou obnoveny práce na demontáži krytu prvního bloku JE Fukušima Dajiči. Společnost Tepco tento kryt na blok umístila, aby zabránila rozptýlení radioaktivních materiálů poté, co výbuch vodíku poškodil reaktorovou budovu.

Původně společnost chtěla kryt demontovat již v minulém roce, aby mohla odklidit radioaktivní sutiny a vyjmout jaderné palivo u bazénu uvnitř budovy. Plán byl však několikrát odložen kvůli veřejným obavám z rozptýlení radioaktivních materiálů. V květnu navíc inženýři objevili problém se zařízením na kontrolu proudění vzduchu, což způsobilo další opoždění. Tento problém byl ale nyní vyřešen. Aby se zabránilo rozptýlení radioaktivních materiálů, budou kontaminované trosky postříkány speciálními chemickými látkami. Odborníci tak mohou začít s odstraňováním šesti střešních panelů, což by jim podle očekávání mělo zabrat 4 měsíce.

Testování nového systému s údaji o záření

Mezitím testuje japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) nový systém na zveřejnění údajů o záření pro obyvatele žijící v blízkosti jaderných elektráren. Zkušební provoz zavedl úřad NRA v okolí jaderné elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima, kterou chce společnost Kyushu Electric Power Company v říjnu znovu uvést do provozu.

Nový systém umožňuje centrální vládě a jednotlivým obcím v případě krizových situací poskytovat on-line data o naměřené radioaktivitě různým organizacím i místnímu obyvatelstvu. Systém umožní svým uživatelům v případě nehody jaderné elektrárny získat z internetových stránek regulačního úřadu aktuální radiační data. Internetové stránky pro elektrárnu Sendai již poskytují naměřená radiační data ze 73 stálých a několika mobilních stanovišť v okruhu 30 kilometrů od elektrárny.

Údaje se zobrazí ve žluté nebo červené barvě v případě překročení vládou stanovených limitů. Nové jaderné havarijní pokyny, které byly po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči přepracovány, nyní vyžadují v případě překročení vládou stanovených radiačních limitů evakuaci obyvatel v okruhu 30 kilometrů od elektrárny. Úřad NRA plánuje po měsíčním zkušebním provozu na jaderné elektrárně Sendai plné spuštění systému v srpnu, přičemž pro každou elektrárnu za tímto účelem založí nové internetové stránky.

Zdroje: World Nuclear News, Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

2 Comments

    Ekologcky vhodnější by bylo řezání vodním abrazivním paprskem. Robněž spektrum aplikace se rozšíříi na další materály. K využití robotického zařízení lze jenom pochválit.

      Problém vodního paprsku by byla právě sekundární kontaminace. V případě že by se řezal radioaktivní materiál, vodní paprsek by způsobil uvolnění velkého množství malých částic do vody, čímž by zvýšil její kontaminaci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..