Jaderná energetika bude v Japonsku hrát důležitou roli při plnění cílů v oblasti emisí skleníkových plynů po roce 2020. Země nedávno oznámila, jak zamýšlí přispět do případné globální dohody o klimatu.

japan_map1
Umístění japonských jaderných elektráren (zdroj: thebulletin.org)

Výbor Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) včera oznámil, že obdržel zamýšlený japonský národně stanovený příspěvek (INDC).

Podle dokumentu INDC Japonsko do konce finančního roku 2030 plánuje snížit své emise skleníkových plynů o 26 % oproti finančnímu roku 2013. V roce 2030 tak pokles emisí bude odpovídat zhruba 1,042 miliardy tun ekvivalentních emisí oxidu uhličitého (Tato jednotka slouží pro srovnání emisí různých skleníkových plynů – pozn. Atominfo.cz).

Dokument uvádí, že tento cíl je v souladu se stanoveným japonským energetickým mixem a je nastavený jako schůdný za pomocí kalkulací s konkrétními politikami, měřeními a jednotlivými technologiemi a s adekvátním přihlédnutím mimo jiné i na technologická a nákladová omezení.

Přibližně 90 % japonských emisí skleníkových plynů představují emise CO2 vypouštěné energetikou. Podle dokumentu INDC budou emise CO2 vzniklé při výrobě elektřiny v roce 2030 zredukovány o 25 % na 927 milionů tun, což je o 309 milionů tun méně než v roce 2013. Další emise CO2 vzniklé v jiných sektorech pak budou zredukovány o 17 % na zhruba 70,8 milionů tun.

Japonsko při prezentaci dokumentu INDC uvedlo: „Japonsko po velkém zemětřesní a následné havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v březnu roku 2011 čelilo drastickým změnám v energetice. Strategický energetický plán z minulého roku se má stát výchozím bodem pro kompletní přehodnocení a přebudování naší energetické koncepce.“

Předpokládá se, že jaderná energie v roce 2030 bude pokrývat 20-22 % japonské spotřeby elektrické energie, přičemž stejným podílem se na výrobě elektřiny budou podílet i obnovitelné zdroje. Zbytek má podle poslední japonské energetické politiky pocházet z fosilní zdrojů, tedy z uhlí (26 %), LNG (27 %) a ropy (3 %). Tato energetická koncepce podporuje „využití jaderných elektráren, jejichž bezpečnost byla potvrzena v procesu znovuspuštění“.

Všechny japonské jaderné elektrárny zůstaly odstavené po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu 2011. První blok by měl být opět zprovozněn příští měsíc, zatímco dalších 20 reaktorů prochází procesem navrácení do provozu regulačního úřadu NRA.

Již 47 zemí včetně Japonska oficiálně předložilo své INDC dokumenty pro UNFCCC před zahájením konference OSN o změně klimatu, která se bude konat na konci tohoto roku v Paříži.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..