V blízké době by mohla vzniknout nová datová centra poskytovatelů internetových služeb a provozovatelů sociálních sítí poblíž Kalininské jaderné elektrárny. Společnost Rosenergoatom, která ruské jaderné elektrárny provozuje a která patří do státní korporace pro jadernou energii Rosatom, jim tuto možnost nabízí a otevírá prostor pro rozšíření spolupráce v této oblasti. Vznik nových datových center vyvolává změna v ruské legislativě v oblasti zpracování osobních údajů.

kalinin_apple
Kalininská jaderná elektrárna by mohla být nově spojována také s názvem Apple.

Ředitel odboru komunikace Rosatomu, Sergej Novikov, objasňuje, proč by se tyto společnosti měly zajímat stavbu datových center v sousedství jaderných elektráren: „Datová centra jsou velkými odběrateli elektřiny, takže spoluprací s provozovatelem elektrárny mohou mnohé získat. Jde například o odběr elektřiny přímo ze zdroje za výhodných cenových podmínek. Dále budou mít garantovány dodávky a ušetří za náklady spojené s přenosem elektřiny na větší vzdálenosti.“ Společnost Rosenergoatom je podle jeho slov otevřena spolupráci a nyní je na těchto firmách, aby na tuto nabídku odpověděly.

Projekt prvního datového centra u Kalininské jaderné elektrárny již běží. Byl zvolen generální dodavatel a proběhly přípravy pro získání patřičných povolení. Provoz nového centra má být zahájen zhruba v polovině roku 2016.

Apple.data.centers.032413.0
Serverovna Applu poblíž amerického města Maiden v Severní Karolíně. (Zdroj: AppleInsider.com)

Měnící se legislativa

Téma datových center je v Rusku velice aktuální, neboť tamní vláda připravila zákon o lokalizaci osobních údajů ruských uživatelů internetových služeb a sociálních sítí. Podle tohoto zákona budou muset být všechna tato data uložena na serverech fyzicky umístěných na území Ruské federace. Zákon vstupuje v platnost 1. září tohoto roku, avšak objevují se otazníky ohledně jeho platnosti. Ruská vláda nedávno oznámila, že jeho vstup v platnost neodloží, ale přinejmenším do konce roku neplánuje uplatňovat zákonné postihy.

Podle informací úřadu Roskomnadzor, dozorného orgánu pro telekomunikace, informační technologie a masmédia, provedly přesun dat na území Ruské federace následující společnosti: Samsung, Lenovo, Aliexpress, Ebay, PayPal, Uber, Booking.com a další. Zatím se tím však nezabývaly ty největší společnosti v této oblasti – Google, Facebook a Apple.

Úřad Roskomnadzor se například s Googlem sešel před měsícem a půl a v současnosti podle Alexandra Žarova, vedoucího představitele tohoto úřadu, uvažuje o tom, jakým způsobem dosáhne dodržení nového zákona. Další schůzka představitelů obou organizací má proběhnout před tím, než 1. září vstoupí nový zákon v platnost. Další jednání je naplánováno také s představiteli Facebooku. Naproti tomu například Twitter nezpracovává data uživatelů své sociální sítě, dodává Roskomnadzor.

Dodatky k zákonu o osobních údajích, který vyžaduje jejich lokalizaci na území Ruské federace, byly podepsány ruským prezidentem 31. prosince loňského roku. Zákon tak nově umožňuje Roskomnadzoru omezit přístup k informacím, které jsou zpracovávány v rozporu s příslušnými zákony. Znamená to, že tento úřad bude moci zablokovat služby společností, které nebudou ukládat osobní údaje ruských občanů na území Ruské federace. Podle zákon a mohou být osobní údaje ruských občanů zpracovávány na území jiných zemí jen v následujících případech: při výkonu spravedlnosti, při výkonu pravomocí státní správy a při dosahování cílů mezinárodních dohod.

Zdroj: Appleapple.top, Interfax.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..