Dne 30. 6. 2015 podala finská společnost Fennovoima žádost o stavební povolení k finskému ministerstvu zaměstnanosti a hospodářství pro plánovaný projekt na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi. Nicméně stále přetrvávají problémy ohledně vlastnického podílu Finska na projektu.

ROSATOM1-at-Hanhikivi_jpg_cropped 460
Vizualizace budoucí elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

Společnost dne 30. června, v konečném termínu stanoveném vládou v předběžném schválení projektu z roku 2010, předložila žádost o délce 250 stran.

Společnost Fennovoima uvedla, že žádost stanovuje podrobnosti o umístění elektrárny, typu reaktoru, hlavních bezpečnostních systémech, nakládání s jaderným odpadem, financování projektu a organizaci ze strany společnosti.

Ministerstvo uvádí, že zpracování žádosti zabere nejméně dva roky.

Požadavek stanovený vládou v předběžném schválení projektu říká, že projekt musí být vlastněn nejméně ze 60 % finskými společnostmi.

Společnost Fennovoima oznámila dne 30. 6. 2015 také skutečnost, že rovněž předložila vládě nový vlastnický výkaz budoucí elektrárny. Firma poznamenala, že ‚‚od loňského podzimu sdružení Voimaosakeyhtiö (podstatný akcionář společnosti Fennovoima) získalo řadu nových vlastníků. Největší podíl má ve sdružení chorvatská společnost Migrit Solarna Energija.‘‘ Tato chorvatská firma vlastní ve sdružení Voimaosakeyhtiö 9% podíl.

Společnost Fennovoima poukázala na skutečnost, že nejméně 60 % společnosti je nyní ve vlastnictví firem se sídlem v Evropské unii nebo členů Evropského sdružení volného obchodu (European Free Trade Association). Firma RAOS Voima Oy, finská dceřiná společnost založená ruskou státní korporací Rosatom v roce 2013, vlastní 34% podíl ve společnosti Fennovoima.

Ministr hospodářství Olli Rehn prohlásil: ‚‚Základní vlastnické podíly oznámené společností Fennovoima jsou pro ministerstvo zaměstnanosti a hospodářství novou informací. Potřebujeme čas, abychom se mohli zabývat touto záležitostí a prověřit, že podmínka 60% vlastnictví je skutečně splněna. Pokud tomu tak je, znamenalo by to, že podíl finského vlastnictví projektu bude na požadované úrovni, která byla stanovena poslední vládou a parlamentem, pro celkové dobro finského lidu.‘‘

Ministr Rehn dále uvedl: ‚‚Pokud ministerstvo zaměstnanosti a hospodářství po přezkoumání zjistí, že podmínka vlastnictví splněna nebyla, zašle vládě návrh na zamítnutí žádosti o vydání stavebního povolení bez jakéhokoliv dalšího projednávání žádosti.‘‘

Generální ředitel společnosti Fennovoima Toni Hemminki na to reagoval: ‚‚Respektujeme požadavky ministra o vysvětlení a ministerstvu ho předložíme. Nový akcionář do společnosti vstoupil v souladu se striktním plánem a chápeme, že je třeba, zejména v případě velkého vlastníka, aby provedlo ministerstvo pečlivé přezkoumání.‘‘

Dále pak dodal: ‚‚Jsme přesvědčeni, že budeme schopni ministerstvu poskytnout všechna potřebná vysvětlení.‘‘

Společnost Fennovoima si klade za cíl dokončit práce na infrastruktuře v oblasti Hanhikivi ve městě Pyhäjoki v severním Finsku do konce roku 2017. Výstavba elektrárny – založené na ruském reaktoru typu AES-2006 VVER o výkonu 1200 MWe – může začít jakmile bude vydáno stavební povolení. Společnost Fennovoima uvedla, že jejím cílem je začít elektrárnu stavět v roce 2018 s tím, že do provozu ji uvede v roce 2024.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..