Dne 10. 7. 2015 vyjádřil hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschober kritiku proti přístupu českého energetického koncernu ČEZ k nedávnému nízkému úniku radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín. Agentura APA napsala, že podle ministra Anschobera nepomyslel ČEZ osm dní na skutečnost, že by mohla kvůli dříve odhalené závadě na parogenerátoru unikat v bloku radioaktivita. Hodnoty, které byly naměřeny, nepřekročily povolené limity, nicméně radiace byla zjištěna mimo povolená místa. ČEZ podle svého vyjádření z 10. července o netěsnosti i podlimitních hodnotách radioaktivity neprodleně informoval.

A010322_ITU_TURBNAV_V
Strojovna jaderné elektrárny Temelín (zdroj: idnes.cz)

Ministra Anschober uvedl: „Musíme trvat na naprosté transparentnosti, nemůže to být ze strany ČEZ či Česka zameteno pod koberec, jde o mimořádně rizikovou technologii.“ Požaduje proto, aby se případem zabývala skupina nezávislých expertů.

Ekologický ministr Anschober upozornil na situaci, kdy byla dne 25. června v pozdních hodinách na odstaveném druhém bloku Jaderné elektrárny Temelín zjištěna nestandardní situace, kterou následující den energetici identifikovali jako netěsnost na parogenerátoru mezi primárním a sekundárním okruhem. Dne 3. července pak Temelín ohlásil naměření nízké radioaktivity mimo povolené prostory. Zároveň uvedl, že životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

„Odpověď provozovatele dává důvod k domněnkám, že v elektrárně se až do 3. července, tedy osm dní, nepomyslelo na možný únik radioaktivity skrze netěsnost,“ tvrdí ministr.

Mluvčí elektrárny Marek Sviták sdělil dne 10. července ČTK: „O vnitřní netěsnosti parogenerátoru i velmi nízkých, podlimitních, hodnotách radioaktivity mimo povolené prostory, ale stále v rámci zařízení elektrárny, byl informován jaderný dozor, česká veřejnost i Rakousko neprodleně po zjištění.“ Dále uvedl, že Rakousko je denně informováno o aktuálním provozu elektrárny, výjimkou jsou pouze víkendy a svátky.

Řada měření proběhla v areálu elektrárny, na jeho hranicích i jinde, včetně nezávislého evropského radiačního měření a českého monitorovacího systému Státního ústavu radiační ochrany. Skutečnost, že vnější prostředí nebylo nijak ovlivněno, prokazují všechna tato měření, prohlásil Sviták.

Rakousko se k jaderné energetice svých sousedů staví dlouhodobě kriticky, samotná země se tohoto způsobu výroby elektřiny vzdala. Kvůli svému negativnímu postoji odmítá proto záměr postavit dva nové bloky v českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..