Francouzský parlament schválil dne 22. července konečnou podobu zákona, podle kterého má být mimo jiné snížen podíl jaderné energie na energetickém mixu země do roku 2025. Nyní se jaderná energetika podílí na energetickém mixu země ze 75 %, snížena by měla být na hodnotu 50 %. Zákon také počítá s tím, že dojde k nárůstu podílu obnovitelných zdrojům energie. Tyto informace zveřejnil na svém webu deník Le Monde.

index
Francouzský prezident Francois Hollande (zdroj: denik.cz)

Největším výrobcem elektřiny z jádra jsou Spojené státy americké, Francie je hned druhá v pořadí. Celkem v zemi provozuje 58 reaktorů, které jsou rozmístěné v 19 jaderných elektrárnách.

Zákon má za cíl rovněž snížení celkové spotřeby energie ve Francii. V roce 2015 má být spotřeba o 50 % nižší než v roce 2012. Norma počítá i s výrazným snižováním emisí skleníkových plynů, které však bude probíhat postupně. Do roku 2030 se počítá se 40% poklesem ve srovnání s rokem 1990, mezi lety 2030 a 2050 by pak emise skleníkových plynů měly být nižší o 75 %.

Francouzský parlament zákon schválil v době, kdy vrcholí přípravy na příští světový klimatický summit, který se bude konat v prosinci letošního roku v Paříži.

Už dříve premiér Manuel Valls k očekávanému konečnému souhlasu zákonodárců sdělil, že se podle něj jedná o krok, který dělá čest Francii a bude inspirovat celou Evropu i svět. Francouzská ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová loni v říjnu při obhajobě návrhu zákona před poslanci prohlásila, že dokument ukazuje možnost spojení růstu, ekologie a sociální politiky.

Prezident François Hollande měl snižování závislosti francouzské energetiky na jádru jako svůj předvolební slib. Vládní socialisté se mezitím neúspěšně snaží o snížení vysoké nezaměstnanosti. Slibují, že díky zákonu o „energetickém přechodu“ dojde k vytvoření zhruba 100 000 pracovních míst v nejbližších letech, a to v rámci prosazování obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..