Premiér Sobotka včera novinářům na okraj konference „Geopolitika, energie a střední Evropa: Co dál?“, která se konala v Evropském parlamentu, řekl, že vznik evropské energetické unie nesmí ohrozit právo členských zemí EU na vlastní volbu energetického mixu.

JB405440_sobotka_021
Premiér Sobotka (zdroj: idnes.cz)

Konference byla spojena s českým předsednictvím tzv. Visegrádské skupiny (V4), do které patří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Český předseda vlády připomněl, že v této otázce mají všechny země Visegrádské čtyřky podobný postoj. Pohled těchto zemí třeba na jadernou energetiku se tak velmi liší od názoru Rakouska či Německa, které ji odmítají.

„Jde nám o to, aby energetická unie neomezila možnosti energetického mixu v ČR a v dalších zemích Visegrádské čtyřky,“ prohlásil Sobotka.

Podle českého premiéra budou země Visegrádské skupiny koordinovat své postoje ke konkrétním návrhům Evropské komise v oblasti energetické unie především na ministerské úrovni. Sobotka by také uvítal vznik efektivního společného energetického trhu, který by byl transparentní a založený na důvěře mezi partnery.

Sobotka také vyzdvihl jednotu zemí Visegrádské skupiny, která se prokázala v poslední době i při debatě o migraci nebo klimatických cílech. „Myslím, že bude dobře fungovat i v okamžiku, kdy budeme definovat podrobnosti energetické unie,“ míní český premiér.

Předsednictví Visegrádské skupiny, které trvá po dobu jednoho roku, převzala Česká republika na počátku letošního července.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..