Druhý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) poprvé dosáhl štěpné řetězové reakce. Očekává se, že reaktor vstoupí do komerčního provozu ještě v tomto roce.

Fuqing 2 core - 460 (CNNC)
Pohled do reaktoru JE Fu-čching (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) typu CPR-1000 o výkonu 1087 MWe dosáhl první kritičnosti dne 22. července ve 13 hodin 54 minut místního času, oznámil vlastník elektrárny – čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Fu-čching začala v září roku 2009. Zavezení všech 157 palivových souborů do aktivní zóny reaktoru bylo provedeno v květnu následně po úspěšném dokončení horkých zkoušek primárního okruhu. Druhý blok jaderné elektrárny Fu-čching má podle plánu vstoupit do komerčního provozu příští měsíc.

Jaderná elektrárna Fu-čching, kterou vlastní společnost CNNC, se bude po dokončení sestávat z šesti Čínou navržených bloků s tlakovodními reaktory. První blok byl spuštěn v červenci 2014, k rozvodné sítě byl připojen o měsíc později a do komerčního provozu vstoupil v listopadu téhož roku. Základy pro třetí a čtvrtý blok JE Fu-čching byly položeny v červnu roku 2009. Tyto bloky budou také obsahovat reaktory typu CPR-1000. Třetí blok by měl zahájit svůj provoz koncem roku 2015, zatímco spuštění čtvrtého bloku se očekává v roce 2017.

Reaktor CPR-1000 má standardizovaný design, který je odvozen od tlakovodních reaktorů dodaných společností Areva pro jaderné elektrárny Lingao a Daya Bay v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong). První dva bloky jaderné elektrárny Fu-čching byly postaveny s přibližně 75% lokalizací dodávek, zatímco u třetího a čtvrtého bloku by lokalizace dodávek neměla být nižší než 80 %.

Čínská státní rada vydala v polovině dubna konečné povolení pro výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching. První beton pro pátý blok elektrárny byl odlit začátkem měsíce května. Tento blok bude demonstračním blokem reaktorového designu Hualong One navrženého Čínou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..