Mezi společností Electrabel a belgickou vládou bylo v zásadě dosaženo dohody o podmínkách prodloužení provozu prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Doel o 10 let. Revidovaná byla také daň, která má být zaplacena místním provozovatelem jaderných elektráren.

Doel plant 460 (Electrabel)
JE Doel (zdroj: World Nuclear News)

Belgická ministryně energetiky, životního prostředí a udržitelného rozvoje Marie-Christine Marghem dne 29. července oznámila, že jednání byla dokončena na základě dohody o poplatku za pokračování provozu dvou reaktorů a na základě revize směrnice o “jaderném příspěvku”.

Podle dohody musí společnost Electrabel zaplatit roční poplatek ve výši 20 milionů euro (541 milionů korun) mezi lety 2016 a 2025 pro zachování provozu prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Doel. Poplatek musí být zaplacen do státního fondu pro přenos elektřiny, který byl vytvořen zákonem ze dne 28. června letošního roku.

Pro zachování provozu dalších reaktorů v zemi – třetího a čtvrtého bloku JE Doel a druhého a třetího bloku JE Tihange – musí provozovatelé elektráren zaplatit paušální částku ve výši 200 milionů euro (5,4 miliardy korun) v roce 2015 a 130 milionů euro (3,5 miliardy korun) v roce 2016. Jedná se o kompromis k poplatkům, které činily 100 milionů euro (2,7 miliardy korun) v roce 2015 a 20 milionů euro (541 milionů korun) v roce 2016, a to podle zákona zavedeného v prosinci roku 2006.

V následujících letech, počínaje rokem 2017, bude belgická vláda každoročně přezkoumávat příspěvek podle vzorce, který bere v úvahu vývoj nákladů, objemů výroby a ceny elektrické energie, přičemž počítat se bude se 40% marží.

Ministerstvo uvedlo, že jaderný příspěvek bude stanoven na základě výpočtu ze strany komise Commission for the Regulation of Electricity and Gas. V roce 2014 si jaderný účet připsal přibližně 434 milionů euro (11,7 miliardy korun) ze všech činností belgických provozovatelů elektráren – společností Electrabel, EDF Luminus a EDF Belgium. Kromě toho bere nový příspěvek v úvahu také výrobu elektřiny a klesající tendence velkoobchodních cen elektřiny.

Návrh zákona odrážející dohodu bude předložen belgickému parlamentu do konce tohoto roku. V návaznosti na legislativní práci se mohou úmluvy vyvinout tak, že do zákona budou zařazeny i principy dohody.

Mateřská společnost firmy Electrabel – Engie – sdělila, že nová dohoda „stanovuje stabilní právní a ekonomický rámec pro budoucnost.“

Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo, že „federální vláda se zavázala v souladu s koaliční dohodou vynaložit veškeré úsilí k zajištění belgických dodávek elektřiny. Aby to bylo možné, bylo mimo jiné nutné zavést právní a finanční rámec pro prodloužení životnosti jaderných elektráren.“

Belgická Rada ministrů (Council of Ministers) v červenci 2012 oznámila, že první a druhý blok jaderné elektrárny Doel – s tlakovodními reaktory (pressurized water reactors – PWRs) o instalovaném výkonu 433 MWe, které jsou v provozu od poloviny 70. let 20. století – ukončí svůj provoz v únoru a prosinci roku 2015, tedy po završení čtyřiceti let jejich provozu. Nicméně v prosinci loňského roku se Rada ministrů složená z nové vládní koalice shodla na tom, že oba bloky mohou pokračovat v provozu dalších 10 let, tedy do roku 2025.

Prodloužení provozní licence prvních dvou bloků jaderné elektrárny Doel zatím čeká na schválení belgickým regulačním úřadem (Federal Agency for Nuclear Control).

Podle současných belgických právních předpisů má být jaderná energetiky v zemi postupně zrušena do roku 2025. Ostatní bloky, které jsou nyní v provozu: třetí blok JE Doel a druhý blok JE Tihange budou odstaveny po uplynutí čtyřicetileté životnosti v roce 2022, respektive v roce 2023; čtvrtý blok JE Doel, třetí blok JE Tihange a také první blok jaderné elektrárny Tihange, kterému byl prodloužen provoz, budou následně odstaveny v roce 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..