Pondělí, 19 října
Shadow

Do prvního bloku JE Sendai bylo zavezeno palivo

Dne 7. července bylo do reaktoru prvního bloku japonské jaderné elektrárny Sendai zavezeno jaderné palivo. Zavezení paliva je významným krokem na cestě k tomu, aby se tento reaktor stal ke konci tohoto roku prvním znovuspuštěným jaderným reaktorem v Japonsku.

p1-w1-sendai-plant-b-20140314
JE Sendai (zdroj: www.snipview.com)

Dva tlakovodní reaktory o výkonu 890 MWe v jaderné elektrárně Sendai byly odstaveny kvůli pravidelní kontrole v květnu, respektive v září roku 2011. Odstaveny však zůstaly téměř čtyři roky, neboť Japonsko v reakci na havárii v JE Fukušima Dajiči přepracovávalo svoji rámcovou jadernou bezpečnost.

Tyto práce zahrnovaly vytvoření nového nezávislého regulačního úřadu – Nuclear Regulation Authority (NRA), který určil nové rozsáhlé bezpečnostní požadavky, a vytvoření veřejného několika etapového procesu navrácení jaderných bloků do provozu, ve kterém energetické společnosti musejí upravit svoje elektrárny, aby splnily podmínky úřadu NRA.

Znovuspuštění jaderné elektrárny Sendai bylo prioritou z části i kvůli lokální veřejné podpoře v prefektuře Kagošima. Dne 6. července oznámil vlastník elektrárny – společnost Kyushu Electric Power Company, že všechny kontroly byly dokončeny a že zavážení paliva začne následujícího dne, tedy 7. července. První blok jaderné elektrárny Sendai se stane prvním japonským restartovaným reaktorem, přičemž zavezení paliva do reaktorové nádoby je významným krokem k obnovení provozu elektrárny.

Pod důsledným dohledem úřadu NRA by se první blok jaderné elektrárny Sendai mohl vrátit do normálního provozu kolem měsíce září. Přibližně o dva měsíce později by mohl být spuštěn i druhý blok elektrárny. Procesem znovuspuštění prochází v současné době dalších 15 reaktorů. Upřednostňovány jsou nejvíce potřebné bloky v oblastech a prefekturách, kde je vyšší veřejná podpora jaderné energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..