Dne 7. července bylo do reaktoru prvního bloku japonské jaderné elektrárny Sendai zavezeno jaderné palivo. Zavezení paliva je významným krokem na cestě k tomu, aby se tento reaktor stal ke konci tohoto roku prvním znovuspuštěným jaderným reaktorem v Japonsku.

p1-w1-sendai-plant-b-20140314
JE Sendai (zdroj: www.snipview.com)

Dva tlakovodní reaktory o výkonu 890 MWe v jaderné elektrárně Sendai byly odstaveny kvůli pravidelní kontrole v květnu, respektive v září roku 2011. Odstaveny však zůstaly téměř čtyři roky, neboť Japonsko v reakci na havárii v JE Fukušima Dajiči přepracovávalo svoji rámcovou jadernou bezpečnost.

Tyto práce zahrnovaly vytvoření nového nezávislého regulačního úřadu – Nuclear Regulation Authority (NRA), který určil nové rozsáhlé bezpečnostní požadavky, a vytvoření veřejného několika etapového procesu navrácení jaderných bloků do provozu, ve kterém energetické společnosti musejí upravit svoje elektrárny, aby splnily podmínky úřadu NRA.

Znovuspuštění jaderné elektrárny Sendai bylo prioritou z části i kvůli lokální veřejné podpoře v prefektuře Kagošima. Dne 6. července oznámil vlastník elektrárny – společnost Kyushu Electric Power Company, že všechny kontroly byly dokončeny a že zavážení paliva začne následujícího dne, tedy 7. července. První blok jaderné elektrárny Sendai se stane prvním japonským restartovaným reaktorem, přičemž zavezení paliva do reaktorové nádoby je významným krokem k obnovení provozu elektrárny.

Pod důsledným dohledem úřadu NRA by se první blok jaderné elektrárny Sendai mohl vrátit do normálního provozu kolem měsíce září. Přibližně o dva měsíce později by mohl být spuštěn i druhý blok elektrárny. Procesem znovuspuštění prochází v současné době dalších 15 reaktorů. Upřednostňovány jsou nejvíce potřebné bloky v oblastech a prefekturách, kde je vyšší veřejná podpora jaderné energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..