Do jihokorejského podzemního úložiště nízko a středně aktivních odpadů v Gyeongju v provincii North Gyeongsang byla uložen první várka radioaktivního odpadu.

First waste disposal at Gyeongju - 460 (KORAD)
Ukládání prvního kontejneru s radioaktivním odpadem do úložiště (zdroj: World Nuclear News)

Korejská agentura Korea Radioactive Waste Agency (KORAD) dne 14. července oznámila, že do jednoho ze sil úložiště byl dne 13. července uložen betonový kontejner se šestnácti sudy s radioaktivním odpadem. Tento milník tak značí zahájení provozu prvního asijského podzemního úložiště radioaktivních odpadů.

Agentura KORAD uvedla, že přesunutí odpadu z budovy pro příjem odpadu do podzemního sila trvalo zhruba tři hodiny. Nadzemní skladovací budova úložiště nyní obsahuje 5 032 sudů s nízko a středně aktivním odpadem. Celkem 2 536 sudů pochází z jaderné elektrárny Wolsong, 1 000 sudů z jaderné elektrárny Hanul a zbylých 1 496 sudů jsou barely s odpadem z kontaminovaných silnic v Soulu. Agentura KORAD prohlásila, že od příštího měsíce plánuje podzemní úložiště přijmout 4 233 sudů s radioaktivním odpadem z jaderných elektráren, průmyslu a nemocnic.

Výstavba úložiště začala na počátku roku 2006 a dokončena byla v červnu minulého roku. Projekt první fáze úložiště vyšel celkově na 1,5 miliardy dolarů. První etapa projektu úložiště zahrnuje 6 podzemních sil, každé o průměru kolem 24 metrů. Sila jsou umístěna více než 80 metrů pod úrovní hladiny moře. První fáze uložiště zvládne pojmout až 100 000 sudů s radioaktivním odpadem. Souhlas k plnému provozu první etapy úložiště vydal jihokorejský regulační úřad Nuclear Safety and Security Commission v prosinci roku 2014.

Výstavba druhé etapy úložiště, která bude méně hluboko, začala v lednu roku 2012 a její dokončení se očekává v roce 2019. Druhá etapa úložiště má podle plánů pojmout dalších 125 000 sudů s nízko a středně aktivním odpadem. Ve finální podobě by úložiště mělo pojmout až 800 000 sudů s radioaktivním odpadem.

Nízko-aktivní odpad se obvykle skládá například z oblečení, filtrů a zařízení, které se běžně používají v jaderných zařízeních. Tento odpad se běžně ukládá do sudu, kde je stlačen. Středně-aktivní odpad se obyčejně skládá například z pryskyřice, chemických kalů a kovového obložení jaderného paliva, které má vyšší radioaktivitu a vyžaduje proto stínění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..