Znovuspuštění prvního bloku švýcarské jaderné elektrárny Beznau, který se v současné době podrobuje každoroční plánované odstávce, bylo odloženo. Probíhá na něm totiž přezkum zjištěných náznaků vad na tlakové nádobě reaktoru. Pravidelná odstávka druhého bloku byla přesunuta na dřívější datum, aby bylo možné zkontrolovat i jeho tlakovou nádobu reaktoru.

Beznau - 460 (Axpo)
JE Beznau (zdroj: World Nuclear News)

Provozovatel elektrárny, společnost Axpo, oznámil, že znovuuvedení prvního bloku JE Beznau do provozu bude podle očekávání odloženo až na konec října. Během odstávky byla mimo jiné výměněna i hlava tlakové nádoby reaktoru a pohony řídících tyčí. Původní termín ukončení odstávky byl už dříve posunut z důvodu zpoždění při instalaci hlavy reaktorové nádoby.

Společnost Axpo uvedla, že během odstávky byly provedeny plánované kontroly tlakové nádoby reaktoru pomocí nejmodernějšího ultrazvukového zařízení. Firma sdělila, že tato měření „zaznamenala nálezy v některých místech v základním materiálu nádoby prvního bloku, které naznačují minimální nepravidelnosti při výrobním procesu“. Společnost uvádí, že provedla další měření a analýzy „s cílem posoudit tyto vady s platnými předpisy“ a předložila zprávu švýcarskému regulačnímu a dozorčímu orgánu Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI).

„První posouzení nevede k žádným obavám ohledně pokračování bezpečného provozu prvního bloku,“ zdůraznila společnost Axpo. „Tento předběžný výsledek musí být nyní prověřen během následujících týdnů měřícími analýzami s podrobnými výpočty a nálezy.“

Náměstek ředitele dozorčího orgánu ENSI Georg Schwarz oznámil, že na restart prvního bloku jaderné elektrárny Beznau „není žádný časový tlak“, protože blok je odstaven a palivo bylo z aktivní zóny jeho reaktoru vyvezeno. Nicméně dodal: „Samozřejmě jakmile si budeme jisti, že nálezy nepředstavují žádné zhoršení bezpečnosti, vydáme povolení ke znovuspuštění prvního bloku JE Beznau.“

Po odhalení materiálových vad v tlakové nádobě reaktoru druhého bloku jaderné elektrárny Doel a druhého bloku jaderné elektrárny Tihange v Belgii v roce 2012 nařídil dozorčí orgán ENSI kontrolu výrobních dokumentů švýcarských jaderných elektráren. Dokumenty o reaktorové nádobě prvního bloku JE Beznau neindikovaly žádné závady v materiálu, poznamenal orgán ENSI.

Společnost Axpo prohlásila, že plánuje „co nejdříve“ provést podobné kontroly i na reaktorové nádobě druhého bloku elektrárny. Kvůli tomu bylo rozhodnuto o přeložení plánované odstávky tohoto bloku, která měla původně začít v polovině srpna. Kontrola bloku tak začne během několika nadcházejících dní. Společnost sdělila, že ostatní naplánované práce na druhém bloku – jež zahrnují integraci nového nouzového zdroje elektrické energie, výměnu hlavy reaktorové nádoby a zprovoznění nového informačního systému elektrárny – budou provedeny podle plánu.

Dodatečné měření a analýzy tlakové nádoby reaktoru prvního bloku společně s dřívějším odstavením druhého bloku „zapříčiní podstatné dodatečné výdaje“, poznamenala společnost Axpo.

Jaderná elektrárna Beznau se sestává ze dvou bloků s reaktory o výkonu 365 MWe od firmy Westinghouse. První bloku zahájil provoz v roce 1969, zatímco druhý blok vstoupil do provozu v roce 1972. JE Beznau je tak nejstarší švýcarskou jadernou elektrárnou. Kromě výroby elektrické energie jsou bloky využívány i na dodávky tepla.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..