Dne 30. 6. 2015 byla mezi čínskými a francouzskými jadernými společnostmi podepsána řada dohod, zaměřených na posílení jejich spolupráce v oblasti palivového cyklu a energetických reaktorů.

France-China June 2015 - 460 (CNNC)
Představitelé zemí při podepisovacím ceremoniálu (zdroj: World Nuclear News)

Tyto dohody byly podepsány v Paříži během setkání čínského premiéra Li Kche-čchianga (pinyin: Li Keqiang) a francouzského premiéra Manuela Vallse.

Prvním dokumentem je memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) mezi francouzskou společností Areva a čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC), které ‚‚značí nový krok vpřed v čínském projektu pro zpracování použitého paliva a pro recyklační zařízení.‘‘ Společnost Areva prohlásila, že memorandem ‚‚formálně stvrzuje konec technických diskuzí, definuje plán pro obchodní jednání a potvrzuje ochotu obou společností, aby dokončily jednání v co nejkratším termínu.‘‘

Společnost Areva také podepsala se společností CNNC smlouvu o spolupráci v oblasti palivového cyklu. Tato dohoda podle společnosti ‚‚rozšiřuje a prohlubuje stávající oblasti spolupráce.‘‘ Také se vztahuje na těžbu a obohacování uranu, výrobu zirkonia pro palivové články, vyřazování elektráren z provozu, dopravu a recyklaci.

Další dohoda o spolupráci v oblasti jaderných reaktorů byla podepsána mezi francouzskými společnostmi Areva a EDF a čínskou společností CNNC. Podle dohody mají zúčastněné strany „zkoumat možnosti užší spolupráce v oblasti středně a vysoce výkonných jaderných reaktorů a to především v oblasti průmyslových zakázek.“ Dohoda se týká také větší spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje.

Podepsán byl také dokument mezi společnostmi Areva, EDF a China General Nuclear (CGN) o záměru ‚‚zřízení dlouhodobého partnerství v oblasti středně a vysoce výkonových reaktorů, které bere v úvahu především zkušenosti z jaderné elektrárny Tchaj-šan I (pinyin: Taishan I).‘‘

První a druhý blok JE Tchaj-šan jsou prvními dvěma bloky s reaktory, které jsou založeny na designu EPR od společnosti Areva, které mají být postaveny v Číně. Výstavba těchto bloků je součást smlouvy za 8 miliard euro (přibližně 218,2 miliard Kč) podepsané společnostmi Areva a CGN v listopadu 2007. U prvního bloku JE Tchaj-šan, který je ve výstavbě od roku 2009, se očekává, že zahájí provoz v roce 2016, zatímco druhý blok JE Tchaj-šan má do provozu vstoupit o rok později. Práce na dalších dvou blocích typu EPR v jaderné elektrárně Tchaj-šan mají začít v průběhu několika následujících let.

V březnu 2014 bylo vydáno společné prohlášení francouzského prezidenta Francoise Hollanda a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (pinyin: Xi Jinping), které uvádí, že oba představitelé se zavazují k ‚‚průmyslové a institucionální‘‘ podpoře zúčastněných stran. Prezidenti uvádí, že budou v obou zemích usilovat o spolupráci v celém palivovém cyklu, včetně bezpečnostních opatření v jaderných elektrárnách, recyklace využitého paliva, výstavby nových projektů a těžby uranu.

Některé dohody o spolupráci byly podepsány již v lednu během návštěvy francouzského premiéra v Pekingu, a to mezi společnostmi EDF a CGN a mezi společnostmi Areva a CNNC. Společnosti EDF a CGN souhlasily, že se podělí o svoje zkušenosti z provozu a z technické podpory jaderných elektráren. Mezitím společnosti Areva a CNNC podepsaly memorandum o založení společného podniku pro poskytování služeb v oblasti jaderné přepravy a logistiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..