Chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín jsou nyní kontrolovány odborníky. Jejich plášť prochází pravidelně po osmi letech speciální kontrolou, během které odborníci odebírají z pláště vzorky a vizuálně kontrolují povrch věže. Do dvou měsíců budou k dispozici výsledky kontroly, sdělil dne 24. července pro ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

temelin_jaderna_elektrarna
Chladící věže JE Temelín (zdroj: www.chv-praha.cz)

Jiří Bydžovský ze Znaleckého ústavu STAVEXIS, který provádí průzkum temelínských věží, k věci uvedl: „Cílem je zjistit stav pláště, odhalit případná poškození, která mohou vzniknout především vlivem počasí. Na věži číslo dvě jsme začali odebírat vzorky z vnitřní strany v pondělí. Dnes jsme pracovní plošinu přestěhovali na vnější plášť. Pokud nám vydrží počasí, tak chceme práci skončit o víkendu.“ Z pohledu kvality betonu a nátěrů jsou podle jeho názoru chladicí věže JE Temelín velmi kvalitní.

Do dvou měsíců budou mít správci elektrárny k dispozici výsledky průzkumu, které jim slouží jako podklad pro program řízeného stárnutí a životnosti. Správce sekundární části elektrárny Pavel Ambroz uvedl: „V závěrečném hodnocení budou i doporučení, na které oblasti pláště a šikmých stojek se máme v nejbližší budoucnosti zaměřit a naplánovat si případné opravy.“

Chladicí věže jaderné elektrárny Temelín se tyčí do výšky 155 metrů. Plášť každé věže má přibližně 80 000 metrů čtverečních. Po rozbalení by tak věž pokryla osm náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, které patří k největším v Evropě. Dohromady činí objem věží přes čtyři miliony metrů krychlových. Věže lze vidět ze vzdálenosti přes čtyřicet kilometrů.

V roce 2000 byla provedena povrchová úprava na chladicích věžích číslo jedna a dvě. Na věžích číslo tři a čtyři byl téhož roku opravován vnitřní plášť, v roce 2005 pak i ten vnější. Nynější kontroly první věže skončí v Temelíně během víkendu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..