Koncem srpna vymění dělníci v jaderné elektrárně Dukovany část potrubí, které vede chladící vodu k důležitým zařízením dvou výrobních bloků. Mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk pro ČTK uvedl, že dosud bylo potrubí vedeno volně zemí v hloubce šesti metrů. Nově bude uloženo do betonu, navíc bude vybaveno diagnostickými přístroji, které umožní zjistit jeho stav bez nutnosti výkopových prací. Dukovany jsou v provozu již tři desetiletí, přičemž pokrývají zhruba pětinu tuzemské spotřeby elektrické energie.

1301648244_201104010060_PRG_1
JE Dukovany (zdroj: financninoviny.cz)

V listopadu loňského roku musely být kvůli poruše na tomto potrubí v jiné části elektrárny neplánovaně odstaveny dva reaktory, a to ve třetím a čtvrtém výrobním bloku. Potrubí volně uložené v zemi tehdy poškodila těžká technika, používaná při výstavbě. Nynější práce na potrubí nebudou mít podle mluvčího elektrárny žádný vliv na výrobu elektřiny. „Jedeme na plný výkon,“ prohlásil.

Potrubí vede důležitou technickou vodu od mohutných chladících věží do čerpací stanice. Odtud je pak voda rozváděna do dvou výrobních bloků. Výměna ocelového potrubí vedoucího chladící vodu pro první dva bloky Dukovan začala v polovině června. Podle nového projektu jsou pokládány celkem tři řady potrubí, přičemž každá měří zhruba 22 metrů.

„Jde o další modernizační opatření zvyšující spolehlivost a bezpečnost provozu elektrárny,“ uvedl Bezděk. Výměna potrubí, která ČEZ vyjde na 45 milionů korun, bude podle mluvčího dokončena ještě předtím, než společnost bude žádat o desetileté prodloužení provozní licence prvního výrobního bloku. Žádost plánuje ČEZ předložit Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) letos v září. Prodloužení provozní licence pro zbývající tři bloky Dukovan musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..