Indický regulační úřad Atomic Energy Regulatory Board (AERB) oznámil, že výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Kudankulam ležící v jižním spolkovém státu Tamilnádu byla dokončena. V prohlášení ze 14. července regulační úřad AERB uvedl, že vydal stálou provozní licenci prvnímu bloku elektrárny, který vstoupil do komerčního provozu 31. prosince 2014. Úřad rovněž oznámil, že schválil lokalitu pro projekt jaderné elektrárny Gorakhpur ve spolkovém státě Harijána. Tato elektrárna se má po dokončení sestávat ze čtyř bloků.

Kudankulam 1 and 2 - 460 (Rosatom)
JE Kudankulam (zdroj: World Nuclear News)

„Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Kudankulam byla dokončena a v současné době prochází prvotními fázemi procesu uvedení do provozu,“ uvedl regulační úřad AERB.

K nově vydané provozní licenci pro první blok elektrárny regulační úřad uvedl, že jeho bezpečnostní přezkum potvrdil, že reaktor splnil mezinárodní bezpečnostní normy i všechny požadavky regulačního úřadu.

Po dosažení první kritičnosti na prvním bloku dne 12. července 2013 měl majitel elektrárny, společnost Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL), povoleno postupně zvyšovat výkon reaktoru, zatímco dokončoval všechny testy nutné pro uvedení bloku do provozu.

Udělení stálé licence prvnímu bloku je kulminací několikaletého hloubkového přezkumu bezpečnostních aspektů týkajících se designu, výstavby a uvedení do provozu s ohledem na specifické požadavky regulačního úřadu AERB. „Přezkum mimo jiné kontroloval, zda systémy pro uvedení bloku do provozu splňují kritéria bezpečného provozu a zda byly splněny všechny kvalitativní normy.“ Personál regulačního úřadu po celou dobu dohlížel na průběh uvedení bloku do provozu, dodal ve svém prohlášení regulátor AERB.

Gorakhpur Haryana Anu Vidyut Pariyojana (GHAVP) je projekt výstavby jaderné elektrárny Gorakhpur o čtyřech blocích s výkonem 700 MWe. Navrhované bloky mají patřit do nové generace Indií vyvíjených těžkovodních reaktorů (PHWR), uvedl úřad AERB. Čtyři bloky jaderné elektrárny Gorakhpur mají být stejného designu jako třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Kakrapar a sedmý a osmý blok jaderné elektrárny Rajasthan, které jsou v současné době již v pokročilé fázi výstavby. Tyto těžkovodní reaktory budou disponovat pasivními bezpečnostními prvky, které zlepší úroveň jejich bezpečnosti, dodal úřad.

Regulační úřad AERB dále uvedl, že poté, co provedl rozsáhlý bezpečnostní přezkum žádosti a s ní spojené dokumentace, kterou společnost NPCIL předložila, vydal územní povolení pro výstavbu jaderné elektrárny Gorakhpur. Indické ministerstvo životního prostředí následně v prosinci 2013 výběr lokality potvrdilo.

Indie má prosperující a do značné míry i vlastní jaderný program, v rámci něhož by měla země do roku 2020 disponovat 14 600 MWe jaderných kapacit. Cílem indického jaderného programu je do roku 2050 dosáhnout 25% podílů jaderné energetiky na energetickém mixu země.

Jaderná elektrárna Kudankulam je první indickou jadernou elektrárnou o velkém výkonu. Elektrárna se skládá ze dvou bloků s reaktory VVER-1000 typ V-412, jejichž stavbu financovalo Rusko pod kontraktem v hodnotě 3 miliardy dolarů. Elektrárna byla postavena v rámci oboustranné dohody mezi Indií a Ruskem z roku 1988. Původně měly bloky do komerčního provozu vstoupit v prosinci 2007, respektive v prosinci 2008.

V dubnu 2015 indická vláda vydala základní povolení pro deset jaderných elektráren v 9 indických spolkových zemích. Pět z nich bude založeno na těžkovodních reaktorech indické konstrukce (JE Gorakhpur v Harijáně, JE Chutka a JE Bhimpur v Madhjapradéši, JE Kaiga v Karnátace a JE Mahi Banswara v Rádžasthánu) a dalších pět bude postaveno v rámci zahraniční spolupráce (JE Kudankulam v Tamilnádu s reaktory VVER, JE Jaitapur v Maháráštře s reaktory EPR, JE Chhaya Mithi Virdhi v Gudžarátu s reaktory AP1000, JE Kovvada v Ándhrapradéši s reaktory ESBWR a JE Haripur v Západním Bengálsku s reaktory VVER, avšak kolem této lokality zatím panují pochybnosti). Kromě těchto jaderných elektráren je navrhována výstavba ještě dvou jaderných bloků v lokalitě Kalpakkam s rychlými množivými reaktory o výkonu 600 MWe.

V prosinci loňského roku ruský prezident Vladimir Putin po jednání s indickým premiérem Narendrem Modim v Díllí prohlásil, že Rusko je ochotno pomoci Indii vybudovat více než 20 nových jaderných bloků.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..