Arménský premiér potvrdil desetileté prodloužení provozu jediného zdejšího provozovaného jaderného bloku a začíná se diskutovat o výstavbě nového bloku s reaktorem VVER-1000.

33750.ngsversion.d87037a62b42b45d05bc627a76b1c5ab.adapt.768.1
JE Metsamor (zdroj: news.nationalgeographic.com)

Arménský premiér Hovik Abrahamyan uvedl tyto skutečnosti v prezentaci státní dlouhodobé energetické koncepce. Prezentaci byli přítomni vládní představitelé, zákonodárci, zainteresované skupiny, velvyslanci, nevládní organizace a mezinárodní finanční instituce.

„V zájmu zachování současné úrovně energetické bezpečnosti země bude Arménie i nadále rozvíjet jadernou energetiku,“ uvedl Abrahamyan. Dále potvrdil, že finanční dohoda na prodloužení provozu arménské jaderné elektrárny v Metsamoru byla ratifikována národním shromážděním země. Arménie také v současné době jedná s potenciálními investory o výstavbě nové jaderné elektrárny, prohlásil Abrahamyan.

Náměstek arménského ministra energetiky Areg Galstyan řekl, že cílem jednání je postavení nové jaderné elektrárny v zemi do roku 2027.

Premiér Abrahamyan také nastínil dvacetiletý strategický energetický investiční program, který by měl diverzifikovat energetický sektor. Program počítá s výstavbou nových obnovitelných zdrojů elektrické energie a s regionální integrací energetické infrastruktury. Program byl vypracován s pomocí americké Agentury mezinárodního rozvoje (Agency for International Development).

Druhý blok JE Metsamor, také známý jako druhý blok JE Armenia, v současné době pokrývá zhruba 30 % arménské spotřeby elektrické energie. Je to druhý ze dvou ruských reaktorů typu VVER o výkonu 376 MWe, který byl v lokalitě postaven. První blok elektrárny byl do provozu uveden v roce 1976, druhý byl spuštěn o čtyři roky později. Oba bloky byly v roce 1988 odstaveny kvůli obavám o jejich seismickou odolnost, přestože neutrpěly žádné poškození při velkém zemětřesení, které oblast zasáhlo dříve v roce 1988. Druhý blok elektrárny byl do provozu navrácen v roce 1995, přičemž na něm neustále probíhají bezpečnostní vylepšení. První blok v současné době prochází procesem vyřazování z provozu.

V květnu arménská tisková agentura Arka news agency oznámila, že národní shromáždění schválilo dvě smlouvy s Ruskem, jejichž cílem je prodloužení provozu druhého bloku JE Metsamor do roku 2026. V rámci této smlouvy půjčí Rusko Arménii na úpravy elektrárny 270 milionů dolarů a dalších 30 miliónů dolarů jim poskytne jako grant. Úvěr je domluven na dobu 15 let s dobou odkladu 5 let. Roční úroková sazba činí 3 %.

Kromě finanční půjčky se má na prodlužování provozu podílet Rusko i odborně. Pracovníci Rosatomu zde provádí od počátku roku rozsáhlou kontrolu technického stavu zařízení, která bude sloužit jako podklad k rozhodnutí o modernizací těchto zařízení a při rozhodování o prodloužení provozu.

Zdroj: World Nuclar News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..