Plnorozsahový simulátor blokové dozorny argentinské jedno-blokové jaderné elektrárny Embalse bude upraven kanadskou společností L-3 MAPPS. Kontrakt na úpravu simulátoru vypsala společnost Nucleoeléctrica Argentina SA (NA-SA), která elektrárnu provozuje.

Embalse simulator - 460 (L-3 MAPPS)
Simulátor blokové dozorny na JE Embalse (zdroj: World Nuclear News)

Společnost L-3 MAPPS uvedla, že od doby co byl simulátor v roce 2013 uveden do provozu, prošla jaderná elektrárna Embalse několika konstrukčními změnami v rámci projektu společnosti NA-SA na renovaci elektrárny.

Úprava simulátoru má za úkol tyto změny zohlednit. Změny v elektrárně nastaly v oblasti kontrolních systémů odstavení reaktoru, zavedení větších nouzových diesel-generátorů, vylepšení nouzových chladicích systémů, přidání nového kontrolního systému turbíny a zvýšení výkonu elektrárny z 648 MWe na 683 MWe.

V rámci inovace simulátoru bude aktualizován i digitální řídící emulační počítačový systém, který poskytla společnost L-3 MAPPS, a provedeny budou i změny na hlavních kontrolních panelech simulátoru. Kromě toho bude upravena i kabina instruktorů. Nainstalován do ní bude nový audiovizuální nahrávací a reprodukční systém, což následné rozborové sezení učiní více informativní a umožní instruktorům lépe vysvětlit, v čem se cvičící operátoři špatně zachovali a jaká opatření měla být správně provedena.

Práce na úpravách simulátoru již byly zahájeny, přičemž simulátor by měl být znovu otevřen ve třetím čtvrtletí roku 2016.

Trenažery jsou důležitou pomůckou při výcviku operátorů jaderné elektrárny. Cvičit na nich musí nejen budoucí operátoři, ale i ti co jsou již v provozu.

Ředitel projektu na prodloužení životnosti jaderné elektrárny Embalse společnosti NA-SA Rubén Semmoloni řekl: „Společnost NA-SA společně s firmou L-3 MAPPS uvedly plno-rozsahový simulátor blokové dozorny na jaderné elektrárně Embalse v roce 2013 a od té doby se podílí na velmi dobrých výsledcích ve výcviku.“

Dále dodal: „Simulátor hraje klíčovou roli v našem průběžném výcviku operátorů, přičemž jeho důležitost se ještě více projeví po prodloužení životnosti elektrárny o dalších 30 let.“

V jaderné elektrárně Embalse pracuje těžkovodní reaktor typu CANDU, který na počátku 80. let postavila pro Argentinu kanadská společnost Atomic Energy of Canada Ltd. Kromě jaderné elektrárny Embalse provozuje Argentina ještě jadernou elektrárnu Atucha.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..