Areva je dlouhodobě zapojena do různých programů, které se zabývají vývojem materiálů pokrytí jaderného paliva s cílem zvýšení jeho odolnosti vůči extrémním podmínkám. Kromě Francie spolupracuje také se Spojenými státy a nově také se Švýcarskem. Podle podepsané dohody proběhne testování nových materiálů ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen.

fuel_assembly
Palivový soubor z produkce společnosti Areva. (Zdroj: us.areva.com)

Cílem programu na vývoj paliva EATF (z anglického Enhanced Accident Tolerant Fuel) jsou nové materiály, které by zmenšily následky vážné havárie na jaderné elektrárně. V této souvislosti je nejlepším příkladem havárie JE Fukušima Dajiči, kde došlo vlivem vysokých teplot k reakci vody s povrchem palivových proutků a vzniku vodíku, který explodoval. Keramické palivové tablety jsou hermeticky uzavřeny do trubic ze slitiny zirkonia, která tvoří druhou ze čtyř ochranných barier zamezující úniku štěpných produktů do životního prostředí (první barierou je samotná palivová tableta, která fixuje vzniklé produkty, třetí barierou primární okruh a čtvrtou kontejnment). Avšak při nouzové situaci na jaderné elektrárně může dojít k rozkladu vody na vodík a kyslík právě na povrchu těchto zirkoniových trubic. Výbuch takto vzniklého vodíku nashromážděného v reaktorových budovách, způsobil vážné poškození konstrukce budov. Kvůli tomu muselo být například veškeré použité palivo převezeno z poškozeného bazénu čtvrtého bloku JE Fukušima Dajiči do zabezpečeného skladovacího bazénu. Šlo o jeden z důležitých úkolů při likvidaci následků havárie, který byl dokončen v listopadu 2014 po dlouhých přípravách. Nebýt výbuchu vodíku, měli by pracovníci o něco méně práce a mohli by se plně soustředit na tři bloky, které byly vážně poškozeny přehřátím paliva v aktivní zóně.

Z předchozího odstavce je zřejmý význam tohoto druhu projektů a je nutno říci, že každý z dodavatelů jaderných technologií k němu přistupuje jinak. Kupříkladu americký Westinghouse vyvíjí ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT a Fyzikálním ústavem AV ČR diamantové povlaky zirkoniových trubic, které mají zabránit kontaktu páry a rozpáleného zirkonia (Více se dočtete ve zprávě Český patent: zvýšení bezpečnosti jaderných zařízení pomocí diamantu). Areva jde cestou olověných povlaků.

Od roku 2016 bude Areva dodávat zkušební palivové kazety sestavené z proutků s novými povlakovými materiály. Vývojem těchto materiálů se zabývá institut CEA (Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives), který má na starosti také další francouzské inovativní projekty – například rychlý reaktor ASTRID a plynem chlazený ALLEGRO (projekt České a Slovenské republiky a Maďarska ve spolupráci s institutem CEA). Při vývoji spolupracoval tento institut také s firmami Areva a EDF a po ozáření v aktivní zóně budou vzorky zkoumány v horkých komorách institutu CEA a švýcarského výzkumného ústavu PSI (Paul Scherrer Institut). Výsledky zkoušek pomohou při přípravě řešení určených pro komerční provoz, který má být rozběhnut po roce 2020.

„Areva je hrdá na to, že se spolu se svými partnery může podílet na vývoji stále bezpečnějších paliv a podpořit první využití olověných EATF materiálů v komerčním provozu, v reálných podmínkách tlakovodního reaktoru,“ řekl Dr. Alain Frichet, viceprezident obchodní linie palivových produktů a technologií, Areva.

kkw-gosgen
Je Gösgen postavená německou společností Kraftwerk Union. (Zdroj: ENSI.ch)

Švýcarská jaderná elektrárna Gösgen má jeden tlakovodní blok o instalovaném výkonu 1010 MWe spuštěný v roce 1979. V roce 2014 zde byla dokončena rozsáhlá modernizace, která zahrnovala výměnu některých komponent. Díky tomu má blok vyšší výkon o 90 MWe (z původních 920 MWe) a povolení k provozu do roku 2029 (tedy na 50 let provozu). Jde o druhý nejmladší švýcarský jaderný blok.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..