Práce na druhém bloku švédské jaderné elektrárny Oskarshamn, které měly zvýšit jeho výkon o 27 %, byly odloženy na neurčito. Dne 17. června to oznámil provozovatel elektrárny, společnost OKG.

Oskarshamn 2 460 OKG
JE Oskarshamn (zdroj: World Nuclear News)

Společnost uvedla, že znovu projednávala dodavatelskou dohodu, podle které by byl elektrický výkon bloku navýšen ze současných 661 MWe na 840 MWe. Úpravy bloku, které měly být provedeny v roce 2017, jsou nyní brány jen jako potenciální možnost. Společnost OKG poznamenala, že „v současné době neexistuje žádné rozhodnutí, které by přiřadilo případným úpravám jakékoliv datum“.

Generální ředitel společnosti OKG Johan Svenningsson prohlásil: „Současné předpovědi vývoje trhu naznačují, že v nejbližší době zde nebude žádná potřeba výkon bloku navyšovat. Vzhledem k tomu, že elektrárna je již pro vyšší výkon uzpůsobena, kontrakty na zvýšení jejího výkonu byly přeformulovány tak, aby tyto práce mohly být odloženy až do doby, kdy si trh navýšení elektrického výkonu elektrárny vyžádá.“

Navýšení výkonu druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn bylo plánováno jako čtvrtá a poslední část programu v hodnotě 978 milionů dolarů na modernizaci tohoto bloku s varným reaktorem. V současné době pracovníci dokončují práce na třetí části programu, která v sobě zahrnuje uvedení do provozu, kontrolu a testy vylepšeného zařízení bloku před tím, než bude reaktor znovu spuštěn 20. prosince letošního roku.

Součástí modernizačního programu druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn byla instalace zhruba 800 tun nových komponent a položení více než 100 kilometrů nové kabeláže. V rámci programu byla postavena i nová bloková dozorna a simulátor.

Práce na zlepšení bezpečnosti bloku začaly v červnu 2013. V březnu roku 2014 společnost OKG oznámila, že se rozhodla odložit práce na zvýšení výkonu bloku a místo toho se zaměřit na činnosti vedoucí ke zlepšení jeho bezpečnosti. V červnu 2014 pak společnost oznámila, že hodlá výkon bloku zvýšit během roku 2017, což představovalo dvouleté zpoždění oproti původnímu plánu.

V březnu tohoto roku společnost OKG uvedla, že „zjevně špatně odhadla původně předpokládanou dobu, kterou tyto činnosti zaberou.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

2 Comments

    Zdravím autora, Váš článek obsahuje zajímavé informace, nicméně máte v něm množství gramatických chyb. Když něco dáváte na internet, bylo by dobré si to po sobě přečíst. Mám rád jadernou energetiku, ale zároveň mám rád i český jazyk.
    Chybky: Prace NA druhém bloku; Píšeme potenciální a NE potencionální; na konci 5. odstavce by NEMĚLA být čárka před ,a.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..