Před 60 lety se odehrálo několik událostí, které usnadnily nástup mírového využívání atomu v Československu. V jejich důsledku se stovky našich společností orientovaly na jadernou energetiku, mnohé z nich dodnes zaujímají významné postavení ve světovém měřítku, dále byla podstatně rozšířena výuka jaderných oborů a výrazně posílen výzkum a vývoj v této oblasti. V úvodu sledu událostí stála mezivládní dohoda s bývalým Sovětským svazem o pomoci při rozvoji mírového využívání jádra v Československu, následovalo založení Ústavu jaderné fysiky v Řeži a později i zahájení výuky na Fakultě technické a jaderné fysiky v Praze.

Výstava, která proběhne na FJFI, je průřezem uplynulých 60 let, představuje historii našich jaderných elektráren, významných průmyslových podniků, vysokých škol a osobností spjatých s jaderným odvětvím. Součástí výstavy jsou také unikátní 3D modely reaktorů používaných na českých a slovenských jaderných elektrárnách (KS-150, VVER-440 a VVER-1000).

Vernisáž proběhne 15. června od 15:00 v atriu FJFI.

pozvanka-60let_5Atominfo.cz: Na ČVUT byla za podpory Rosatomu otevřena výstava u příležitosti 60. výročí mírového využívání jádra v Československu (17. 6. 2015)

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..