Ministerstvo průmyslu, které připravilo Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE), oznámilo, že vláda dokument nakonec schválila. Plán doporučuje co nejdříve zahájit přípravu na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a dalšího bloku v Temelíně s tím, že zachovává možnost rozšíření projektu dostavby na dva bloky v každé z elektráren.

54c537ac358abbab7e057a1b79b7_r16 9_w480_h270_gf798f6fe223f11e4b8560025900fea04
Ilustrační obrázek (zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Před čtrnácti dny vláda schválila aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK), podle které se má jaderná energetika stát na další desetiletí primárním zdrojem výroby elektrické energie v Česku. Právě na ASEK dokument NAPJE navazuje. Po dostavbě dvou nových jaderných bloků by se podle koncepce podíl jádra na energetickém mixu země v roce 2040 mohl pohybovat okolo 50 %. V současnosti se z jádra vyrábí okolo 35 % elektrické energie v zemi. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvádí, že klíčová je především výstavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany do roku 2037.

Dokument NAPJE v sobě obsahuje i tři možné způsoby financování nových bloků. Státu se nejvíce zamlouvá možnost, kdy investici zaplatí současný majitel a provozovatel jaderných elektráren v Česku, společnost ČEZ, nebo její dceřiná firma. Na květnové návštěvě jaderné elektrárny Dukovany premiér Bohuslav Sobotka podpořil právě scénář financování nového bloku prostřednictvím dcery ČEZu. Ministr financí Babiš zastává názor, že nový blok v Dukovanech by měl financovat samotný ČEZ.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš na dnešním sněmovním výboru pro životní prostředí vznik dceřiných firem připustil. „Existuje možnost, že bychom do dceřiných společností pozvali i spoluinvestory,“ podotkl.

Ministerstva uvádí, že společnost ČEZ by i nadále měla pokračovat v pracích, které vedou k výstavbě nových bloků. Mezi tyto úkony patří například získávání povolení a uzavírání smluv s dodavateli. Dokument NAPJE předpokládá, že stavební povolení by mohlo být pro nový blok k dispozici zhruba v roce 2025. Před jeho vydáním však po státu ještě požaduje opětovné zvážení toho, zdali je možné postavit nové jaderné zdroje i bez státních garancí.

Tento termín platí pro stavbu nového bloku v Dukovanech, uvedl dnes pro ČTK Daniel Beneš. Výstavba nového bloku v jaderné elektrárně Temelín má podle něj přijít na řadu později. Podle něj společnost ČEZ počítá s částkou okolo 120-150 miliard korun za každý nový blok. Beneš ocenil, že se vládě podařilo schválit jak ASEK tak NAPJE. „Je to dobrý milník pro budoucnost české energetiky,“ řekl.

I Hospodářská komora přivítala schválení materiálu. Naopak proti se staví některé vládní i nevládní ekologické organizace. Mezi nimi je například i Hnutí Duha, sdružení Calla, či Aliance pro energetickou soběstačnost. Edvard Sequense ze sdružení Calla vyčítá vládě, že nevěnovala větší pozornost rozvoji obnovitelných zdrojů energie a strategiím energetické efektivnosti.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..