Americký stát Virginie má potenciál k tomu, aby se stal vedoucí zemí jaderné renesance ve Spojených státech amerických. Uvádí to článek publikovaný státním institutem Thomas Jefferson Institute for Public Policy.

SMR-Reactor1
Vizualizace jednoho z vyvíjených typů SMR od společnosti Babcock & Wilcox (zdroj: casenergy.org)

Autory zprávy s titulkem „Virginie může vést jadernou renesanci“ jsou Donald Hoffman, předseda úřadu Virginia Nuclear Energy Consortium Authority a bývalý prezident American Nuclear Society, a Robert Hartwell, bývalý náčelník štábu kongresu a někdejší lobbista.

Ve Virginii v současné době fungují čtyři jaderné bloky, dva se nacházejí v jaderné elektrárně North Anna a dva v jaderné elektrárně Surry. Celkový výkon těchto čtyř bloků dosahuje kolem 3500 MWe a svým výkonem pokrývají zhruba 36 % poptávky po elektrické energie ve Virginii. Citací zprávy z roku 2011 autoři poukázali na fakt, že do roku 2021 bude jen na ukojení vzrůstající poptávky potřeba ve Virginii postavit dalších 4000 MWe výrobních kapacit.

Zpráva uvádí, že Virginie má všechny předpoklady k tomu, aby byly tyto nové výrobní kapacity jaderné. Podle zprávy panuje ve Virginii příznivé podnikatelské klima. I místní vláda vyjádřila podporu jaderné energetice zřízením iniciativy Virginia Nuclear Energy Consortium (VNEC) v roce 2013. Kromě toho zpráva uvádí i významný počet inženýrských škol, jaderných provozů a federálních zařízení i nutnou infrastrukturu, která by byla pro případnou jadernou renesanci zásadní.

Ve státě sídlí mnoho jaderných firem a jejich poboček včetně Arevy, Babcock and Wilcox, Bechtel Power Corporation, Dominion Power a dalších. Dále se zde nachází vládní jaderná zařízení včetně loděnice Newport News Shipyard. Virginie se také může pochlubit dlouhým listem univerzit a výzkumných center, které mají různé jaderné programy.

Na jaderné renesanci by mohla Virginie hodně získat i z ekonomického hlediska, uvádí zpráva. Jaderné elektrárny by mohly generovat velký zisk a poskytovat mnoho dobře placených míst. Autoři zprávy mimo jiné naléhají na Virginii, aby razila cestu zavádění malých modulárních reaktorů (SMR) do provozu, přičemž poukazují na jejich potencionální bezpečnostní výhody a na možnost jejich nasazení pro vládní zařízení.

„Vzhledem k vysokému počtu jaderných zařízení a přítomnosti nutné infrastruktury dává smysl, aby se Virginie stala vedoucím státem v jaderných a nových inovativních technologiích. Tyto technologie zajistí bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny, a to i v ostrovních provozech,“ uvádí zpráva s tím, že malé modulární reaktory, které by byly umístěny pod zemí, by mohly zajišťovat energii klíčovým vládním zařízením.

„Malé modulární reaktory mohou sloužit jako záložní zdroje napájení ale i jako zdroje pro ostrovní provozy, čímž by otevřely cestu pro novou generaci menších bezpečných jaderných elektráren pro klíčové lokace napříč celou Virginií. Zároveň by tak byly vytvořeny desítky tisíc dobře placených míst v oblastech jako je stavebnictví, strojírenství či provozování těchto elektráren,“ poznamenává zpráva.

Zpráva tak vyzývá virginské představitele, aby spolupracovali na jaderné renesanci ve státě podporou Virginia Nuclear Energy Consortium, státní iniciativy založené v roce 2013 na podporu role Virginie jako vedoucího státu v jaderné energetice, a na podporu nových projektů a malých modulárních reaktorů.

„Nyní je potřeba přijmout dlouhodobou strategii, která uvidí potenciál v jádře, v jeho nulových emisích a v jeho schopnosti pracovat bezpečně i v budoucnosti, kdy nám dojdou fosilní paliva,“ uzavírá zpráva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..