Společnosti EOn a Vattenfall podepsaly dohodu o spolupráci při vyřazování německých jaderných elektráren z provozu, které mají ve společném vlastnictví, a jejich následné demontáži.

1280px-Südostansicht_AKW_Stade_1
Odstavená německá jaderná elektrárna Stade (zdroj: wikipedia.org)

Dlouhodobá dohoda o spolupráci byla podepsána mezi společnostmi EOn Technologies, dceřinou společností firmy EOn, a Vattenfall’s German, dceřinou společností firmy Vattenfall Europe Nuclear Energy (VENE).

Ve společném prohlášení společnosti uvedly, že podepsaly dohodu, „aby učinily procesy vyřazování z provozu a následné demontáže jejich jaderných elektráren co nejúspornější“.

Společnosti EOn a Vattenfall prohlásily, že hlavním cílem dohody „je začlenit zkušenosti z demontážních prací na jaderné elektrárně Stade patřící společnosti EOn, které jsou již z velké části dokončené, do plánování a realizace vyřazovacích prací na elektrárnách společnosti VENE.“

Podle této dohody společnosti Vattenfall a EOn společně vyvinou a zavedou postupy pro demontáž velkých součástí, stejně jako pro logistiku a pro zpracování a likvidaci odpadů. Společnosti oznámily, že na tyto cíle již začaly vyčleňovat svoje experty.

„Zkušenosti získané spravováním odstavené elektrárny a její následnou demontáží by neměly být mezi partnery pouze průběžně vyměňovány, ale také aktualizovány,“ uvedly společnosti.

V důsledku havárie jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v březnu 2011, oznámila německá vláda zrušení provozních licencí osmi německých jaderných reaktorů, jejichž provoz začal před rokem 1980. Zrušení licencí se týkalo prvního bloku jaderné elektrárny Isar a celé jaderné elektrárny Unterweser vlastněné společností EOn, stejně jako elektrárny Brunsbüttel (z 33,3 % vlastněna společností EOn a z 66,7 % společností Vattenfall) a elektrárny Krümmel (ve které obě společnosti vlastní 50 %).

Společnost EOn vlastní nebo má podíl ještě ve čtyřech dosud provozovaných německých blocích: v JE Grafenrheinfeld, v JE Grohnde, v JE Brokdorf a druhý blok JE Isar. Společnost Vattenfall si zachovává 20% podíl v elektrárně Brokdorf. Německo však plánuje všechny tyto bloky odstavit do roku 2022, počínaje JE Grafenrheinfeld, jejíž vyřazení z provozu je určeno už na konec tohoto roku.

Tlakovodní reaktor o výkonu 640MWe v JE Stade v Dolním Sasku – jedné z prvních německých jaderných elektráren v komerčním provozu – byl uveden do provozu v roce 1972. Reaktor byl odstaven již v roce 2003 z ekonomických důvodů. Elektrárna je ze dvou třetin vlastněná společností EOn, zbývající třetinu vlastní společnost Vattenfall. V současné době jsou na ní prováděny likvidační práce.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..