Cvičení obrany jaderné elektrárny Temelín před vzdušným útokem se zúčastnilo zhruba 200 vojáků. Čtyřdenní cvičení, do něhož se zapojila i policie, dnes vyvrcholilo simulací pokusu o likvidaci neznámého letadla. Organizátoři uvádějí, že je to první takové cvičení na světě, které mohla sledovat i veřejnost. Cvičení tak sledovali i zástupci vedení obcí z okolí elektrárny.

5519152-temelin-ochrana-bezpecnost-ostraha-safeguard-armada_galerie-980
Cvičení Safeguard (zdroj: denik.cz)

V případě hrozícího teroristického útoku by se armáda na základě mimořádných vládních bezpečnostních opatření přesunula do blízkosti elektrárny, odkud by ji chránila.

„Jaderná elektrárna Temelín náleží k objektům důležitým pro obranu státu, což znamená, že v případě jejího ohrožení může vláda rozhodnout o aktivaci určených prvků armády k zabezpečení ochrany a ostrahy,“ řekl první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Baloun.

Kromě zneškodnění letadla dnes vojáci cvičili i likvidaci dronu, který nesl na Temelín fiktivní výbušninu. „Při dnešních cenách je možné, že si toto zařízení může pořídit prakticky kdokoliv. Dron pak může nést nějakou výbušninu nebo kameru, která pak dokumentuje důležité objekty,“ řekl velitel oddílu protiletadlové raketové brigády ze Strakonic Petr Prskavec.

Různá cvičení na řešení nestandartních situací probíhají v Temelíně několikrát do roka. Kvůli této akci s názvem Safeguard se dokonce sešel i havarijní štáb elektrárny. „Pokud by podobné nebezpečí hrozilo, tak hlavní ochrana by byla na státu, který k tomu má příslušné nástroje. Nicméně i my bychom posilovali svoji bezpečnost. Upravili bychom režim ochrany, omezili vstup do elektrárny a zesílil by se i monitoring dění v okolí Temelína,“ řekla ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová.

Policejní jednotky v rámci akce nacvičovaly zajištění řidiče automobilu, který na jednom z kontrolních stanovišť neuposlechl pokyny armády. Ve vozidle se podle scénáře nacházelo podezřelé zavazadlo, kvůli němuž zasahoval i fiktivní pyrotechnik. „Bezpečnost jaderné elektrárny je prioritou i pro jihočeskou policii. Všechny složky, které se účastní ochrany elektrárny, propojuje řídící štáb s operačními středisky,“ řekl ředitel jihočeské policie Miloš Trojánek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..