Bloková dozorna prvního bloku jaderné elektrárny Chaj-jang typu AP1000 od společnosti Westinghouse (pinyin: Haiyang) v čínské provincii Šan-tun (pinyin: Shandong) byla prohlášena za funkční. Očekává se, že samotný blok vstoupí do provozu koncem letošního roku.

????????????????????????????????????
Nově zprovozněná bloková dozorna prvního bloku JE Chaj-jang (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Shandong Nuclear Power Company (SDNPC), která elektrárnu vlastní, dne 4. června oznámila, že dne 24. května byla zprovozněna bloková dozorna prvního bloku jaderné elektrárny Chaj-jang.

K dosažení tohoto milníku bylo nutné začlenit a otestovat několik měřících a kontrolních zařízení, všechny dodané společností Westinghouse. Před tím, než byla bloková dozorna zprovozněna, bylo nutné dokončit ještě několik dalších prací. Společnost Westinghouse uvedla, že při dodávkách kladla důraz na projektovou dokumentaci, inženýrské služby i mechanické vybavení dozorny.

Bloková dozorna je vybavena čtrnácti monitory, které průběžně ukazují data z bloku. Společnost SDNPC uvedla: „Tyto informační panely mohou průběžně, více směrně a včasně zobrazovat veškeré důležité parametry bloku a aktuální stav důležitých systémů. Operátor bloku je schopen ze svého stanoviště uvádět do provozu několik systémů současně, a zároveň s tím provádět různé testy.“

Firma Westinghouse řekla: „Bloková dozorna je důležitým prvkem bloků AP1000. Jakmile bude elektrárna v provozu, přítomný certifikovaný operátor bude z blokové dozorny sledovat a řídit procesy v elektrárně prostřednictvím digitálních displejů měřících a kontrolních systémů elektrárny.“

Projektový ředitel společnosti Westinghouse pro jadernou elektrárnu Chaj-jang Jeff Lamb dodal, že zprovoznění blokové dozorny v jaderné elektrárně Chaj-jang je vzrušujícím a důležitým milníkem. V březnu 2014 bylo dosaženo podobného úspěchu i v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen), která též obsahuje bloky typu AP1000. „Je to čest, být součástí týmu pracujícím na výstavbě prvního bloku AP1000 na světě,“ dodal.

Kromě dvou bloků AP1000, které jsou stavěny v jaderné elektrárně Chaj-jang, se v Číně staví ještě dva bloky v jaderné elektrárně San-men nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang). První blok jaderné elektrárny San-men bude pravděpodobně prvním zprovozněným blokem typu AP1000 na světě. Další čtyři bloky typu AP1000 jsou ve výstavbě ve Spojených státech amerických. Dva se nacházejí v jaderné elektrárně Vogtle a dva v jaderné elektrárně Summer.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..