V jaderné elektrárně Dukovany byl dnes energetiky neplánovaně odstaven čtvrtý výrobní blok. K odstávce došlo kvůli netěsnosti potrubí. Problém byl zjištěn v potrubí, kterým proudí neradioaktivní voda do parogenerátoru. ČTK dnes mluvčí elektrárny Jiří Bezděk sdělil, že se jedná o sekundární okruh, kontaminace tedy nehrozí. Do pondělí by měla být odstávka ukončena.

00006306f_90ca00
JE Dukovany (zdroj: mapy.cz)

Už v 14:00 čtvrtý blok jaderné elektrárny nedodával do sítě elektřinu, nyní se ještě vychlazuje. „Byly zahájeny přípravné práce pro odstranění poruchy,“ uvedl Bezděk.

Netěsnost byla pracovníky zjištěna na potrubí, které přivádí napájecí vodu do parogenerátoru. Zvýšený odtok vody v tomto bloku vedl ke kontrole, kvůli které bylo nutné snížit výkon reaktoru. „Nejedná se o velké množství vody,“ sdělil mluvčí. Následovně bylo rozhodnuto o neplánované odstávce a opravě potrubí. Zbylé tři bloky Dukovan pracují na plný výkon.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá 20 % tuzemské spotřeby elektrické energie. Letos se už protáhla jedna ze dvou pravidelných odstávek (kvůli technickým problémům). Tato odstávka skončila 30. dubna. Druhý blok elektrárny stál proti plánu o dva týdny déle – přesně 34 dní. Desetidenní zpoždění způsobila snížená pohyblivost u jednoho z 349 palivových souborů v reaktoru, která byla zjištěna při závěrečné kontrole, poté ještě technici ujistili netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému, kvůli níž museli blok opět vychladit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..