V jaderné elektrárně Dukovany byla pracovníky odstraněna závada, kvůli které došlo v úterý k neplánované odstávce čtvrtého výrobního bloku elektrárny. Zjištěna byla netěsnost potrubí, kterým protéká neradioaktivní voda do parogenerátoru. Jakmile bude provedena konečná zkouška, začne postupné najíždění bloku do provozu. Podle plánu by měl elektrickou energii začít dodávat do sítě v neděli přesně od 19. hodiny, tyto informace ČTK sdělil dne 26. 6. 2015 mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

DMK247210_dukovany4
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Mluvčí dále uvedl: „Oprava byla úspěšně dokončena v průběhu dnešního dne.“ Událost dle jeho slov neměla žádný vliv na chod elektrárny, ani neohrožovala její okolí. První turbína čtvrtého bloku by měla být připojena v neděli v 19:00. Druhá turbína o dvě hodiny později.

Pracovníci zjistili netěsnost počátkem tohoto týdne na potrubí, jímž proudí napájecí voda do parogenerátoru. Kontrola byla provedena kvůli zvýšenému odtoku vody v tomto bloku. Jedná se o sekundární část výrobního cyklu.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá 20 % tuzemské spotřeby elektrické energie. Ostatní tři bloky elektrárny pracují na plný výkon.

V Dukovanech se letos protáhla už jedna ze dvou pravidelných odstávek. Tato odstávka skončila dne 30. dubna a její příčinou byla též technická závada. Druhý blok elektrárny stál oproti plánovaným 20 dnům celkem 34 dní, odstávka se tedy protáhla o dva týdny. Ke zpoždění o deset dní došlo kvůli snížené pohyblivosti u jednoho z 349 palivových souborů v reaktoru, která byla zjištěna při závěrečné kontrole. Poté technici zjistili ještě netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému. Blok tak musel být opět vychlazen a odstávka se protáhla o další čtyři dny.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..