Spolupráce v oblasti jaderné energetiky mezi USA a Jižní Koreou byla formalizována a prodloužena na dalších 20 let podepsáním dohody s názvem 123 agreement (123 agreement – název formálních dohod se zeměmi, které by chtěly obchodovat s USA v oblasti jaderné energetiky a služeb s tím spojených). Nově podepsaná dohoda umožní Jižní Koreji trochu více svobody v oblasti nakládání s jaderným palivem.

Yun and Moniz, June 2015 (MOFA) 460x300
Ministři obou zemi po podepsání dohody (zdroj: World Nuclear News)

Nová dohoda byla podepsána mezi americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem a jihokorejským ministrem zahraničních věcí Yun Byungem dne 15. června ve Washingtonu DC. „Dohoda mapuje společnou cestu k vyřešení zásadních otázek, kterým čelí obě země. Mezi tyto problémy patří například i nakládání s vyhořelým jaderným palivem či zabezpečení dodávek jaderného paliva,“ uvedl americký regulační úřad National Nuclear Security Administration. „Jako všechny dohody 123 agreement, dokument obsahuje základní ustanovení k zajištění dohod o nešíření nebezpečných jaderných zbraní a k zajištění jaderné bezpečnosti.“

Dohoda odpovídá tomu, na čem se dohodli zástupci obou zemí v dubnu letošního roku. Zahrnuje ale mírnou změnu podmínek týkajících se spolupráce na přepracování a obohacování uranu, které bylo při minulých jednáních zcela nepřípustné. Podle nynější dohody existuje možnost, že USA budou v budoucnosti s Jižní Koreou konzultovat vývoj procesu obohacování uranu pro jaderné palivo. Spolupráce na přepracování jaderného paliva je podle dohody stále nepřípustná, na druhou stranu ale dokument otevírá dveře pro transport vyhořelého jaderného paliva do zahraničí a jeho následné likvidaci.

Jižní Korea musí dovážet 97 % paliva pro svoji energetiku, což je jeden z hlavních důvodů, proč se v 70. letech rozhodla začít využívat jádro. První jaderný blok – Kori 1 – jí postavila společnost Westinghouse. V současné době Jižní Korea provozuje 24 jaderných bloků, které zde vyrábějí zhruba jednu třetinu jihokorejské elektřiny.

Jihokorejský ministr zahraničních věcí potvrdil, že s USA posledních několik let vedou „obzvláště intenzivní jednání“. Zvláštní důraz je kladen na rozvoj dlouhodobé politiky v oblasti konce palivového cyklu, tedy na skladování a likvidaci jaderného odpadu, nebo potenciálně na jeho přepracování a recyklaci.

Přestože byl úspěch vyjednávání na tomto poli omezen, jihokorejský ministr Yun je spokojen s tím, že dohoda „se zajímá především o efektivní nakládání s vyhořelým jaderným palivem, o stabilní dodávky jaderného paliva a o zlepšení jihokorejského jaderného exportu.“ Ministr také podotknul, že jednání reflektují posílení vlivu Jižní Koreje, což je důsledek faktu, že se země nedávno dohodla na exportu jaderných reaktorů do Spojených arabských emirátů. Jižní Korea nyní doufá, že své jaderné technologie bude exportovat i do dalších zemí, včetně USA.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..