Francouzský jaderný regulátor dal společnosti EDF svolení dalších deset let provozovat třetí ze čtyř bloků jaderné elektrárny Tricastin, která leží na jihu Francie.

Tn_P1080585
Jaderná elektrárna Tricastin (zdroj: fr.academic.ru)

Francouzský regulační úřad Autorité De Sûreté Nucléaire (ASN) oznámil, že společnost EDF dne 2. června úspěšně dokončila bezpečnostní inspekci po třiceti letech provozu třetího bloku jaderné elektrárny Tricastin. Inspekce se sestávala z přezkumu dodržení bezpečnostních požadavků a z přehodnocení bezpečnostních opatření v elektrárně.

Regulátor ASN v prohlášení z 9. června uvedl, že „po třetí pravidelné bezpečnostní revizi nemá regulační úřad žádné námitky k dalšímu provozování reaktoru.“

Přesto však zadal společnosti EDF dodatečné požadavky pro další provoz bloku. Nyní tak po společnosti EDF vyžaduje, aby do roku 2017 implementovala všechna po-fukušimská bezpečnostní opatření, která byla uložena v červnu 2012 a lednu 2014.

Třetí blok jaderné elektrárny Tricastin s tlakovodním reaktorem o výkonu 900 MWe vstoupil do komerčního provozu v květnu roku 1981. Další desetileté bezpečnostní přehodnocení musí na bloku proběhnout do 5. května 2023.

První blok jaderné elektrárny Tricastin s tlakovodním reaktorem o výkonu 900 MWe vstoupil do provozu v prosinci roku 1980. Stal se prvním francouzským blokem, který překonal 30 let provozu. V prosinci roku 2010 mu francouzský regulační úřad ASN prodloužil provozní licenci o deset let do roku 2020. V únoru tohoto roku francouzský regulační úřad ASN schválil desetileté prodloužení licence i druhému bloku elektrárny.

Všem 34 francouzským 900MWe reaktorům byla v roce 2002 prodloužena provozní licence o deset let poté, co na nich proběhl bezpečnostní přezkum po dvaceti letech provozu. Většina z těchto reaktorů vstoupila do provozu na konci 70. a na začátku 80. let. Všechny bloky jsou přezkoumávány ve společném procesu, přičemž inspekce každého z nich zabere zhruba 4 měsíce. Přezkum 1300MWe třídy reaktorů následoval v říjnu roku 2006. Regulační úřad ASN všem blokům schválil desetileté prodloužení licence, které však podmínil implementací několika bezpečnostních opatření. Série bezpečnostních přezkumů jednotlivých bloků této třídy po dvaceti letech provozu na nich probíhala mezi lety 2005 až 2014. Bezpečnostní přezkum po třiceti letech provozu na 900MWe třídě reaktorů začal v roce 2009 a probíhat bude až do roku 2020. Třetí desetiletý přezkum u 1300MWe třídy reaktorů bude probíhat mezi lety 2015 a 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..