Země Latinské Ameriky zvažující zavedení jaderné energetiky získaly na začátku měsíce důležité informace ohledně příležitostí a výzev vývoje vlastní jaderné energetiky od ostatních zemí, které již jadernou energetiku provozují.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Účastníci meetingu na exkurzi v JE Atucha (zdroj: IAEA.org)

Zákonodárci, projektanti a další odborníci z Bolívie, Peru a Chile se zúčastnili společně s odborníky z Argentiny a Brazílie regionálního meetingu v Buenos Aires. V Latinské Americe je v současné době provozováno sedm jaderných bloků. Tři provozuje Argentina, dva jsou v Brazílii a další dva provozuje Mexiko.

Účastníci meetingu se dozvěděli bližší informace o argentinském jaderném programu a prodiskutovali mezinárodní energetickou politiku a status vývoje jaderné energetiky ve svých zemích. Součástí meetingu byla i jednodenní exkurze na argentinské jaderné elektrárně Atucha, která leží zhruba 100 kilometrů od Buenos Aires.

„Pro Bolívii, která začíná rozvíjet vlastní jaderný program, byl tento meeting skvělou příležitostí,“ řekl Hernan Vera Ruiz, koordinátor bolivijského jaderného průmyslu z ministerstva pro fosilní zdroje a energetiku. „Měli jsme možnost nahlédnout do argentinského jaderného programu a do úloh a odpovědností které s sebou jaderná energetika nese pro různé instituce. Dále jsme měli příležitost dozvědět se různé informace od dalších zemí začínajících s jadernou energetikou, které čelí podobným výzvám jako Bolívie. Také technická exkurze po jaderné elektrárně Atucha byla pro nás velmi zajímavá a informativní.“

Účastníci zjistili, že v Latinské Americe existuje obrovský prostor pro jadernou spolupráci a nyní zvažují zapojení se do oboustranných aktivit, dodala vědecká tajemnice zasedání z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Marta Ferrari.

Před několika lety začaly zkoumat možnosti zavedení jaderné energetiky i Uruguay a Chile. Nedávno i Bolívie ohlásila, že by ráda jadernou energetiku zahrnula do svého energetického mixu. Odborníci, kteří se účastní technických meetingů agentury MAAE, jenž mají za cíl sdílení technických zkušeností a expanzi jaderných programů v latinské Americe, se také shodli na tom, že je nutné posílit regionální spolupráci a vylepšit výměnu informací.

„Mezinárodní atomová agentura úzce spolupracuje jak se zeměmi, které již jadernou energetiku provozují, tak i se zeměmi, které by rády s jadernou energetiko začaly. Všem těmto zemím agentura poskytuje rady ohledně toho, jak vyvinout infrastrukturu nutnou pro provoz jaderné energetiky,“ uvedla Marta Ferrari. „Agentura působí také jako centrum, kde se členské státy mohou setkat, sdílet svoje zkušenosti a navázat spolupráci.“

Na meetingu poskytnulo několik argentinských organizací náhled jaderným nováčkům do argentinského jaderného programu. Mezi tyto organizace patřilo i argentinské ministerstvo pro federální plánování, komise Atomic Energy Commission (CNEA), místní regulační úřad Nuclear Regulatory Authority (ARN) a společnost Nucleoeléctrica Argentina (NA-SA) – provozovatel jaderných bloků v Argentině, který má na starosti všechny jaderné projekty v zemi.

Účastníci z Argentiny zdůraznili význam, který jejich země přikládá regionální kooperaci v jaderném sektoru, jenž je tahounem ekonomického rozvoje. V roce 2006 země přijala vládní jadernou politiku, která zahrnuje vývoj tří nových jaderných bloků. Společnost NA-SA nedávno podepsala dohodu s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Atucha, zatímco další dohoda podepsaná s Ruskem zkoumá možnosti dalšího bloku v jiné lokalitě.

Argentinská komise CNEA provozuje ve městě San Carlos de Bariloche jaderné výzkumné centrum Bariloche Atomic Centre, které se věnuje výzkumu, vzdělávání a rozvoji lidských zdrojů. Centrum již mnoho let cvičí odborníky z různých zemí v regionu. Argentinský regulační úřad ARN vybudoval mezinárodní síť pro sdílení zkušeností a kooperaci s dalšími regulačními orgány. Společnost NA-SA klade ze své strany velký důraz na komunikaci a budování silných vztahů s místní komunitou. Zajišťuje tak vzdělání pro všechny místní zúčastněné strany a pořádá pravidelné informační kampaně.

Brazilský jaderný program provozuje v současnosti dva reaktory v jaderné elektrárně Angra, přičemž další blok je ve výstavbě. Podle národního plánu je potřeba do roku 2030 zvýšit jaderné kapacity o 4000 MWe – 8000 MWe. Hledání nových lokalit pro jaderné elektrárny je tak v plném proudu.

Bolivijské ministerstvo energetiky vyvinulo komplexní národní plán rozvoje jaderné energetiky, který v sobě obsahuje tři hlavní projekty: zprovoznění cyklotronu a zvýšení využívání jaderných aplikací v medicíně v krátkodobém horizontu; výstavba malého výzkumného jaderného reaktoru na podporu vědy a techniky ve střednědobém horizontu, jehož výkon by měl být 30 kW a jehož provoz by měl začít kolem roku 2020 s tím, že kontrakt na jeho výstavbu by se měl podepsat v blízké budoucnosti; a rozvinutí jaderné energetiky v dlouhodobém horizontu, která je nyní pouze v počáteční fázi vývoje.

Chile projevilo zájem o jadernou energetiku před zhruba deseti lety a v současné době má již připravené předběžné studie proveditelnosti. V minulém roce místní vláda schválila národní energetickou agendu, která má sloužit jako diskuzní fórum ohledně budoucí národní energetické politiky. Kromě toho chilská národní energetická komise provádí v Chile rozličné energetické studie.

Pokud jde o Peru, jeho národní energetická politika má za cíl zvýšit produkci elektrické energie dvou až čtyřnásobně do roku 2030, přičemž klade velký důraz na nízké emise oxidu uhličitého a energetickou udržitelnost. S jadernou energetikou tak počítá jako s jednou z možných cest uspokojení těchto kritérií.

Zdroj: IAEA.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..