Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl o tom, že německá daň z jaderného paliva nijak neporušuje zákony Evropské unie. Agentura Reuters uvádí, že z rozhodnutí jsou zklamané především německé energetické firmy jako E.ON, RWE či EnBW. Ty považují daň z jaderného paliva jako nezákonnou a chtějí po německé vládě navrácení odvedených peněz.

300px-Fuel_Pellet
Peletka jaderného paliva (zdroj: wikipedia.org)

Zmíněné podniky musely kvůli této dani odvést již zhruba pět miliard eur (v přepočtu skoro 140 miliard korun). Kvůli rozhodnutí soudu poklesla těmto energetickým firmám cena akcií. Daní z jaderného paliva se zabývá i německý ústavní soud. Podle agentury DPA se očekává, že ve věci by měl rozhodnout do konce letošního roku.

Za každý gram jaderného paliva musejí němečtí provozovatelé jaderných elektráren odvádět státu 142 eur (v přepočtu téměř 4000 korun). Daň byla zavedená v roce 2016 a její výběr je omezen do roku 2016. Její účel je pokrytí nákladů spojených se skladováním a uložením jaderného odpadu.

Německá vláda se rozhodla upustit od jaderné energetiky po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Všechny německé jaderné elektrárny by tak měly být odstaveny do roku 2022.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..